kolczyk srebrny po czym poznać

Odpowiedz


To pytanie jest elementem zabezpieczającym przed automatycznym zamieszczaniem postów.
Emotikony
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:

BBCode włączony
[Img] włączony
[Flash] wyłączony
[URL] włączony
Emotikony włączone

Przegląd tematu
   

Rozwiń widok Przegląd tematu: kolczyk srebrny po czym poznać

Re: kolczyk srebrny po czym poznać

autor: paulineczka23443 » 21 mar 2019, o 13:59

Obrazek

Re: kolczyk srebrny po czym poznać

autor: Millena » 12 gru 2018, o 21:43

Jak rozpoznać srebro?

Istnieje wiele sposobów sprawdzania, czy konkretny przedmiot został wykonany ze srebra, czy metalu do złudzenia je przypominającego. Wprawdzie nie wszystkie metody są w stu procentach skuteczne, ale niewątpliwie pozwalają zredukować ryzyko nietrafionego zakupu czy nietrafionej inwestycji. Jaki sposób jest najskuteczniejszy? Niewątpliwie najlepszym sposobem na uniknięcie niepotrzebnego rozczarowania jest kupowanie srebrnej biżuterii w sprawdzonych, cieszących się dobrą renomą miejscach. Zakup produktów niewiadomego pochodzenia lub oferowanych w okazyjnych cenach może okazać się bardzo nierozsądny.

Próba magnesu

Sprawdzania srebra warto rozpocząć od próby magnesu. Jak sprawdzić srebro w taki sposób? Srebro, podobnie jak złoto, jest diamagnetykiem, co oznacza, że nie reaguje na magnes. Chcąc dokonać zakupu srebra najwyższej jakości, warto zasugerować się wynikiem takiego testu. Odstępstwo od reguły stanowić może biżuteria, która nierzadko wykonywana jest ze stopu srebra z innymi metalami. Większość z nich również jest diamagnetykami, przez co test magnesem nie zawsze okazuje się skuteczny. Co ciekawe platyna, która może być pomylona ze srebrem, przejdzie próbę magnesu negatywnie.Platyna jest paramagnetykiem, dlatego zareaguje na magnes. Warto zatem zachować ostrożność przy stosowaniu tej metody i zawsze traktować ją jako wstępny etap sprawdzania autentyczności srebra.

Znaki probiercze biżuterii srebrnej

Kolejny sposób, który może okazać się niezwykle skuteczny, to analizowanie znaków probierczych znajdujących się na srebrach. Znaki probiercze znaleźć można przede wszystkim na srebrnej biżuterii oraz na przedmiotach użytkowych – np. sztućcach. Próżno szukać ich na monetach, toteż, podobnie jak próba magnesu, nie jest to idealna metoda sprawdzania autentyczności srebra. Pojawiające się na srebrach znaki i cechy złotnicze bywają bardzo różne. Mogą bowiem określać nie tylko próbę srebra, ale również wskazywać na datę i miejsce powstania konkretnego produktu a nawet zakład lub jubilera, który odpowiada za jego wytworzenie. Próba probiercza powinna znajdować się natomiast na biżuterii srebrnej ale tylko tej biżuterii której waga przekracza 5 gram.

Jak sprawdzić srebro – pozostałe metody

Zaprezentowane powyżej metody badania srebra to nie jedyne sposoby, pozwalające na ocenę jego autentyczności. Jak rozpoznać srebro domowym sposobem bez magnesu i katalogu obowiązujących znaków probierczych? Skuteczną, aczkolwiek nieco bardziej wymagającą metodą, jest tzw. próba Archimedesa. Polega ona na obliczeniu gęstości metalu. Każdy metal charakteryzuje się odmienną wartością tego parametru, w przypadku srebra jest to 10,5 g/cm³, dlatego też dokonanie niezbędnych kalkulacji, na bazie objętości wody wypartej przez przedmiot wrzucony do naczynia (np. szklanki), pozwoli szybko ocenić surowiec, z jakiego został on wykonany.

Autentyczność srebra można też ocenić dzięki wnikliwym oględzinom przedmiotu. Wątpliwości powinien wzbudzić chociażby kolor – nazbyt błyszczący bądź matowy, a także wszelkie pojawiające się na jego powierzchni przebarwienia. Kolejny istotny parametr stanowi waga. Przedmioty o podejrzanie niskiej wadze mogą być wykonane z metali o wartości znacznie niższej aniżeli srebro. Często stosowanym domowym sposobem badania autentyczności srebra jest również test białej kartki. Ciemny ślad pozostawiony po przeciągnięciu przedmiotem po czystej kartce papieru może sugerować, że nie mamy do czynienia ze srebrem. Tutaj też należy bardzo uważnie przeprowadzać test bo biżuteria srebrna może być oksydowana i wyglądać na starą albo może być rodowana i błyszczeć bardzo mocno.

Mając na uwadze niedoskonałość zaprezentowanych powyżej sposobów na sprawdzanie autentyczności srebra, warto do badania podchodzić z pewną dozą ostrożności i każdorazowo konsultować swoje wątpliwości z doświadczonym jubilerem. Sprawdzenie srebra przez jubilera nie wiąże się zwykle z żadnym kosztem, a pozwala na szybkie pozbycie się wszelkich wątpliwości i podjęcie właściwej decyzji dotyczącej zakupu lub inwestycji. Jubiler może być najlepszym źródłem informacji o tym z czego jest wykonany kolczyk ale wiąże się to z kosztami wyceny - sugeruję spróbować kilku metod opisanych powyżej i jak większość z nich da ten sam wynik to będzie wiadomo z czego zostały wykonane kolczyki.

Re: kolczyk srebrny po czym poznać

autor: Milena z Wrocka » 5 lis 2018, o 08:12

Jak kupujesz nowe to poznasz po cenie że to srebro.

Re: kolczyk srebrny po czym poznać

autor: Agnes » 3 wrz 2018, o 17:28

Jednym z wyznaczników jest ich cena. Czyli nie są bardzo tanie w cenie kilku złotych ani też nie mają cen złota czy platyny. Wyjątkiem móże być kolczyk z unikalnym kamieniem który może być bardzo drogi.

Kolczyki poznasz po kolorze i wybitej próbie srebrna czyli numeru 925.

Mam nadzieję ze pomogłam.

kolczyk srebrny po czym poznać

autor: Dagmara » 10 sie 2018, o 22:20

Po czym poznać że kolczyk jest srebrny?

Na górę