Pt

Odpowiedz


To pytanie jest elementem zabezpieczającym przed automatycznym zamieszczaniem postów.
Emotikony
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:

BBCode włączony
[Img] włączony
[Flash] wyłączony
[URL] włączony
Emotikony włączone

Przegląd tematu
   

Rozwiń widok Przegląd tematu: Pt

Re: Pt

autor: ForumMaster » 13 kwie 2014, o 14:04

Ciekawa lista książek o biżuterii :)

Re: Pt

autor: cypisjestwkotlowni » 29 sty 2014, o 09:09

Białe złoto jest O.K.
A co do Twojego zapytania o źródła mojej wiedzy, postanowiłem wyłożyć Ci temat dokładniej, bo mam trochę czasu. Ogólnie już pisałem w pierwszym poście, a teraz dokładnie:

Z pozycji książkowych, najważniejsze, to:

- F. Zastawniak Złotnictwo i Probiernictwo
- M. Jopkiewicz, J. Kubica Metale Szlachetne
- M. Wasiljew Metale Ery Atomowej
- D. Mc Donald, L. B. Hunt A History of Platinum and its Allied Metals
- J. Gałecki, M. Michalski Chemia Ogólna Nieorganiczna
- Mechanik Poradnik Techniczny Tom II cz. 1 B - Metale Nieżelazne i ich Stopy
- Johnson Matthey An Introduction to Platinum ( dostępne tylko w formie cyfrowej na stronie Johnson Matthey, ja sobie wydrukowałem i zrobiłem książeczkę ) - jest to najlepsze źródło wiedzy złotniczej na temat platyny, jakie znam. Na drugim miejscu jest Zastawniak.
- B. Niekrasow Chemia Ogólna
- K. Wesołowski Metaloznawstwo t I - III
- I. Eichstaedt Księga pierwiastków
- S. J. Wieniecki Opowiadania o Metalach


To te najważniejsze. Poza tym internet i kilkanaście różnych artykułów ze stron polskich, niemieckich i anglojęzycznych, których mi się nie chce wymieniać.

Konsultowałem się ze znanymi jubilerami, takimi, jak Baranowski w Polsce czy Wehpke w Niemczech.


Pozdrawiam - Marcin
Greg pisze:a jak srebro - to nie może być tak drogie... czyli platyna nie przebije się... co innego "białe złoto" ...
cypisjestwkotlowni pisze:Nie tyle o niedocenianiu, ile o małej popularności. Tak, jak już napisałem, popularność jest mała ze względu na cenę i biały kolor. Dla laika to srebro!


Właściciel Forum pisze:Faktem jest, że platyna nie uległa giełdowym spekulacjom i cena wzrosła tylko o 45% w przeciągu ostatnich 8lat (złoto podrożało o ponad 350%, ale teraz cena spada)Z tych wykresów notowań platyny i złota wynika, że cena platyny jest wyższa od złota - skąd zatem Pan opinia o niedocenianiu tego kruszca?

Re: Pt

autor: Greg » 28 sty 2014, o 22:49

a jak srebro - to nie może być tak drogie... czyli platyna nie przebije się... co innego "białe złoto" ...
cypisjestwkotlowni pisze:Nie tyle o niedocenianiu, ile o małej popularności. Tak, jak już napisałem, popularność jest mała ze względu na cenę i biały kolor. Dla laika to srebro!


Właściciel Forum pisze:Faktem jest, że platyna nie uległa giełdowym spekulacjom i cena wzrosła tylko o 45% w przeciągu ostatnich 8lat (złoto podrożało o ponad 350%, ale teraz cena spada)Z tych wykresów notowań platyny i złota wynika, że cena platyny jest wyższa od złota - skąd zatem Pan opinia o niedocenianiu tego kruszca?

Re: Pt

autor: cypisjestwkotlowni » 28 sty 2014, o 10:50

Nie tyle o niedocenianiu, ile o małej popularności. Tak, jak już napisałem, popularność jest mała ze względu na cenę i biały kolor. Dla laika to srebro!


Właściciel Forum pisze:Faktem jest, że platyna nie uległa giełdowym spekulacjom i cena wzrosła tylko o 45% w przeciągu ostatnich 8lat (złoto podrożało o ponad 350%, ale teraz cena spada)Z tych wykresów notowań platyny i złota wynika, że cena platyny jest wyższa od złota - skąd zatem Pan opinia o niedocenianiu tego kruszca?

Re: Pt

autor: Sroka » 26 sty 2014, o 13:01

Czyli z jednej strony srebro ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie ale wymaga to większej pielęgnacji. Skoro reaguje z otoczeniem to musi być tego efekt. Osobiście wolę pielęgnować srebro i mieć lepsze zdrowie. To, że srebro się ściera nie ma sla mnie znaczenia, bo mam dużo kolczyków, pierścionków czy wisiorków ze srebra 925 i lubię też ją wymienić, kupować nowe kolekcje. Pewnie jak facet kupi sobie sygnet, czy obrączkę to chce aby nie było z nią pracy a zawsze była świecąca...
Chociaż kolega z tytułem chrabiowskim sygnet rodowy ma ze srebra - przetrwał owieki w rodzinie a do dziś jest piękny :)

Re: Pt

autor: cypisjestwkotlowni » 25 sty 2014, o 09:04

Faktycznie, srebra mamy dużo, zawsze mieliśmy dużo, bo ono towarzyszy często rudom cynku i ołowiu, którego...mamy dużo! Poza tym KGHM rozrosła się ostatnio do rozmiarów międzynarodowej wielkiej firmy, do której należą różne złoża na całym świecie: http://www.kghm.pl/index.dhtml?category_id=507

W tzw. szlamach anodowych znajdują się różne metale, m.in. złoto i platyna. Ta ostatnia rzeczywiście jest droga, i to nie tylko w Polsce - na zachodzie również. A srebro - no cóż, jest ładne ( najjaśniejszy z metali - ponad 95 % odbicia światła, dlatego z niego robi się lustra ), ale na krótko. Fatalną własnością srebra jest jego reakcja z siarką. Wystarczy dwutlenek siarki, którego nigdy nie brakuje w powietrzu, zwłaszcza w ośrodkach przemysłowych i miastach. Związek ten ma kolor czarny, dlatego srebro czernieje. Nie dla wszystkich jednak jest to brzydkie. Srebro ma swoisty urok, gdyż w miejscach odsłoniętych jest " wyglancowane ", a więc białe, natomiast w zakamarkach jest czarne. Niektórzy to lubią, stanowi to swoisty urok wyrobów srebrnych.

M.
Sroka pisze:Może platyna jest za droga dla Polaków. ?. Mamy przecież KGHM który wydobywa sporo srebra. Srebro wygląda podobnie a jest o wiele tańsze...

Re: Pt

autor: Sroka » 24 sty 2014, o 21:20

Może platyna jest za droga dla Polaków. ?. Mamy przecież KGHM który wydobywa sporo srebra. Srebro wygląda podobnie a jest o wiele tańsze...

Re: Pt

autor: cypisjestwkotlowni » 24 sty 2014, o 20:29

Bo, niestety, w Polsce jest bardzo mało danych na ten temat. Ogólnie rzecz biorąc temat jest trudny. Przeszukiwałem internet wzdłuż i wszerz, zaczynając oczywiście od Polski i z trudnością znalazłem coś sensownego. Nawet w " Wielkim Świecie " nie jest tak łatwo znaleźć literaturę na ten temat! Według mnie najlepszym źródłem wiedzy o platynie w języku polskim jest książka Franciszka Zastawniaka " Złotnictwo i Probiernictwo " , dostępna w formie elektronicznej chyba na [wymoderowano - nie popieramy piractwa :)], w formie książkowej na allegro,ale drogo. W sumie we wszystkich rozdziałach jest tam ok. 20 stron o platynie. I jest to naprawdę fachowa praca! Poza tym ściągnąłem sobie z sieci dwa artykuły nt. badania metali na kamieniu probierczym ( w tym jeden Zastawniaka dotyczący wyłącznie platyny )

Pozdrawiam - Marcin.

bizu pisze:W polsce nowa wiedzy czy doświadczenia z praca z platyną? Dlaczego tylko zagraniczne strony podajesz?

Re: Pt

autor: bizu » 24 sty 2014, o 17:43

W polsce nowa wiedzy czy doświadczenia z praca z platyną? Dlaczego tylko zagraniczne strony podajesz?

[adres strony wymoderowano, bo strona nie istnieje Admin]

autor: cypisjestwkotlowni » 23 sty 2014, o 10:42

Z tą stroną faktycznie są kłopoty. Ale Johnson Matthey ma kilka stron :)

Firma ta, to guru platyny od ponad stu lat na rynkach śiwatowych. Znającym język angielski gorąco polecam strony tej firmy, na których jest mnóstwo ciekawych informacji na jej temat!

M.

Re: Pt

autor: cypisjestwkotlowni » 23 sty 2014, o 10:18

Dziękuje Tobie, Karolu i Wszystkim Czytelnikom Forum za słowa uznania i zaufanie, którego postaram się nie zawieść !

Jestem bardzo miło zaskoczony, myślałem, że ta pani ma władzę absolutną :)

Teraz nie zamierzam już opuszczać forum, wręcz przeciwnie - chciałbym brać w nim aktywny udział !

Na wstępie parę słów o mnie. Mam 48 lat i średnie wykształcenie. Mieszkam w pewnej śmierdzącej wiosce na południu Polski. Od dziecka interesowałem się nauką i techniką i gromadziłem wiedzę na ten temat. Obecnie jestem bezrobotny, dlatego mam dużo czasu na przeszukiwanie internetu w poszukiwaniu ciekawych tematów :)

Cenię sobie skromność. Chociaż przez wiele lat zgromadziłem pewną wiedzę, nie chciałbym być uważany za przemądrzałego " naukowca ", jak mnie kiedyś złośliwie nazwano!
Chciałbym przede wszystkim SŁUŻYĆ ludziom swoją wiedzą, w miarę możliwości i dowiedzieć się czegoś ciekawego od nich, bowiem nie ma ludzi wszystkowiedzących! Dlatego wstąpiłem na to forum.

I jeszcze jedno - nie chcę być " Panem ", wolę być Marcinem :)

Jeszcze raz dziękuję Wszystkim i pozdrawiam serdecznie - Marcin Władyka


Właściciel Forum pisze:Witam Marcinie, dziś podejmę stosowne akcje aby takie moderowanie nie miało już mieści a dyskusja była merytoryczna - po to to forum zbudowałem.

Pozdrawiam i przepraszam za tego moderatora,
Karol

Re: Pt

autor: cypisjestwkotlowni » 23 sty 2014, o 09:58

Domyślam się, że to z Wehpkego. Tłumaczenie z automatu, trochę śmieszne, ale dobre i to. To fajnie, że się zainteresowałeś, a nie obraziłeś, jak pewna pani :)

Pozdrawiam - M.

Kamil pisze:Przetłumaczyłem kawałek tej strony co podałeś Marcinie... Temat zaczyna mi się podobać - mnie szczególnie zainteresował temat przyszłego popytu na platynę i co za tym idzie wzrostu ceny. Kawałek tłumaczenia z niemieckiego daje do myślenia:

"Platyna-iryd 800/200 to stop metalu szlachetnego, które składają się wyłącznie z metalu szlachetnego. Iryd i platynę są dwa metale z grupy platynowców (platyna, iryd, osm, ruten, pallad i rod). Występują one prawie zawsze uspołecznione i znaleźć prawie wszystko także w biżuterii.

Platyna-iryd 800/200 jest ze względu na swoją twardość, jego wrażliwości na chemię. Wpływy, jego wysoka temperatura topnienia, a jego niezwykle niska rozszerzalność cieplna ważnym materiałem.
Ponadto istnieje wiele innych właściwości, takich jak właściwości katalitycznych, nietoksyczność, odporność na ścieranie, itp. Wszystkie te cechy sprawiają, że niezbędne dziś.

Irydu i platyny są jednymi z najbardziej niedowartościowanych materiałów, których oczekuje się, że ceny gwałtownie wzrosnąć w przyszłości.

Biżuteria wykonana z platyny-irydu

Dla wszystkich obszarów w sektorze jubilerskim, gdzie chodzi o czystym białym kolorze i maksymalną wytrzymałość, iryd, platyna jest z zawartością platyny 800 części na tysiąc, idealnym materiałem. "

Re: Pt

autor: cypisjestwkotlowni » 23 sty 2014, o 09:55

Obecnie cena platyny oscyluje około ceny złota. Kiedyś była dwukrotnie wyższa, ale złoto kilka lat temu " oszalało ", stąd ta niewielka różnica. Jak już pisałem, złoto jest metalem inwestycyjnym, dlatego był możliwy tak duży wzrost ceny. To nie platyna potaniała ( jej cena od lat powoli rośnie ), ale złoto zdrożało. Niestety produkcja platyny jest droga, a nt. jej popularności pisałem w moim artykule. Jeśli szukasz poradnika warsztatowego, polecam poszukać w google :)
Trzeba kliknąć " An Introduction to Platinum - full publication ". Jest to najdoskonalszy poradnik nt. platyny, jaki znam. Niestety, tylko w języku angielskim. Jeśli chcesz, mogę przetłumzczyć fragmenty.

Ja widziałem platynę na własne oczy - codziennie ją oglądam na palcu swojej ręki :)

Pozdrawiam - M.
Expert Jubiler pisze:Jaka jest różnica w cenie złota a platyny? Platyna jest ok, ale czy przemysł ma odpowiednie maszyny i technologie aby go wykorzystać? Widział ktoś na własne oczy sztabie platyny?

Re: Pt

autor: cypisjestwkotlowni » 23 sty 2014, o 09:42

Niestety, nie jestem złotnikiem, lecz miłośnikem biżuterii, metali i jeszcze paru innych rzeczy. Ogólnie mówiąc - człowiekiem " ciekawym świata ". Ale nie wypowiadam się na tematy warsztatowe, bo nie mam praktyki. Wiem , że platyna to temat trudny. Doszukałem się kilku ciekawych informacji, którymi chętnie się podzielę, proszę tylko napisać co chciałbyś wiedzieć.

Pozdrawiam - M.

Producent pisze:Panie Marcinie, sporo ma Pan wiedzy, sporo też książek przeczytanych... ma pan też doświadczenie w produkcie platynowej biżuterii?

Re: Pt

autor: Właściciel Forum » 22 sty 2014, o 21:16

Faktem jest, że platyna nie uległa giełdowym spekulacjom i cena wzrosła tylko o 45% w przeciągu ostatnich 8lat (złoto podrożało o ponad 350%, ale teraz cena spada)Z tych wykresów notowań platyny i złota wynika, że cena platyny jest wyższa od złota - skąd zatem Pan opinia o niedocenianiu tego kruszca?

Re: Pt

autor: Greg » 22 sty 2014, o 20:50

tak wygląda zmiana cen platyny w porównaniu z ceną złota od roku 2006 do dziś czyli stycznia 2014:
Załączniki
zloto.jpg
cena złota
platyna.jpg
cena platyny

Re: Pt

autor: Kamil » 22 sty 2014, o 20:44

Przetłumaczyłem kawałek tej strony co podałeś Marcinie... Temat zaczyna mi się podobać - mnie szczególnie zainteresował temat przyszłego popytu na platynę i co za tym idzie wzrostu ceny. Kawałek tłumaczenia z niemieckiego daje do myślenia:

"Platyna-iryd 800/200 to stop metalu szlachetnego, które składają się wyłącznie z metalu szlachetnego. Iryd i platynę są dwa metale z grupy platynowców (platyna, iryd, osm, ruten, pallad i rod). Występują one prawie zawsze uspołecznione i znaleźć prawie wszystko także w biżuterii.

Platyna-iryd 800/200 jest ze względu na swoją twardość, jego wrażliwości na chemię. Wpływy, jego wysoka temperatura topnienia, a jego niezwykle niska rozszerzalność cieplna ważnym materiałem.
Ponadto istnieje wiele innych właściwości, takich jak właściwości katalitycznych, nietoksyczność, odporność na ścieranie, itp. Wszystkie te cechy sprawiają, że niezbędne dziś.

Irydu i platyny są jednymi z najbardziej niedowartościowanych materiałów, których oczekuje się, że ceny gwałtownie wzrosnąć w przyszłości.

Biżuteria wykonana z platyny-irydu

Dla wszystkich obszarów w sektorze jubilerskim, gdzie chodzi o czystym białym kolorze i maksymalną wytrzymałość, iryd, platyna jest z zawartością platyny 800 części na tysiąc, idealnym materiałem. "
Załączniki
cache_2437558393[1].jpg
pierścionek z platyny i irydu z tanzanitem
cache_2437558393[1].jpg (11.42 KiB) Przejrzano 7525 razy

Re: Pt

autor: Właściciel Forum » 22 sty 2014, o 17:34

Witam Marcinie, dziś podejmę stosowne akcje aby takie moderowanie nie miało już mieści a dyskusja była merytoryczna - po to to forum zbudowałem.

Pozdrawiam i przepraszam za tego moderatora,
Karol

Re: Pt

autor: Producent » 22 sty 2014, o 17:26

Panie Marcinie, sporo ma Pan wiedzy, sporo też książek przeczytanych... ma pan też doświadczenie w produkcie platynowej biżuterii?

Re: Pt

autor: ForumMaster » 21 sty 2014, o 19:06

cypisjestwkotlowni pisze: ... interesuje mnie to forum !
Sroka pisze:Może koła zdjęć ktoś doda do wątku... W ogólnym rozumieniu moim i pewnie większości ludzi mających biżuterię w swoich szafach istnieje srebro i złoto oraz inna biżuteria.
Jako, że sprawuję rolę administratora na Forum informuję, że forum jest dla wszystkich: i dla naukowców i dla miłośników i dla tych co chcą się czegoś dowiedzieć... Proszę wziąść to pod uwagę panie Marcinie [wymoderowano] :)

Na górę