Jak założyć firmę jubilerską - o czym należy wiedzieć

Informacje o targach biżuterii, imprezach w Polsce, innych krajach UE oraz na świecie. Ważne wydarzenia, decyzje, przepisy dla przedsiębiorców. Źródło kontaktów.
Awatar użytkownika
Biżuteria-Srebrna
Posty: 9
Rejestracja: 22 sty 2011, o 17:30

Jak założyć firmę jubilerską - o czym należy wiedzieć

Post autor: Biżuteria-Srebrna » 10 lip 2011, o 09:23

Otwarcie firmy jubilerskiej jest bardzo proste a w perspektywie czasu przyniesie spore zyski. Najszybciej i najtaniej firmę rozwiniecie w internecie - wystarczy dokonać rejestracji w urzędzie miasta, zgłosić się do ZUS i Urzędu Skarbowego oraz otworzyć konto w banku. Do prowadzenia firmy w internecie wystarczy dobry pomysł, oprogramowanie i hosting np. w home.pl lub dedykowany.
Poza dobrym opartym na rzeczywistych warunkach biznes planem - pomysłem trzeba promować swój sklep w sieci. Tu warto zacząć od widoczności na blogach, forach, portalalach tematycznych oraz na portalu kupujących biżuterię .

Jak założyć firmę jubilerską - o czym należy wiedzieć

Sklep z biżuterią srebrną oraz pamiątkami: https://www.forum-bizuteria.com/viewtopic.php?f=13&t=1001
biżuteria srebrna
pamiątki srebrne
AnKa Biżuteria
 

Awatar użytkownika
ForumMaster
Administrator
Posty: 555
Rejestracja: 31 gru 2009, o 10:02

Re: Jak założyć firmę jubilerską - o czym należy wiedzieć

Post autor: ForumMaster » 10 lip 2011, o 13:31

Ciekawie zapowiada się ten portal ludzi kupujących dobra luksusowe http://www.intercomax.com - zasięg jest niesamowity, wchodząc z Chin przeglądającemu wyświetla się strona po chińsku, a Polakowi po polsku... z tego co widzę wszystkie języki są dostępne. Istnienie na tej stronie obok międzynarodowych i lokalnych firm sprzedających lub produkujących dobra luksusowe (biżuteria, ubiór, dodatki, moda, samochody...) bardzo szybko spowoduje, że dodana firma będzie widoczna w kraju i/lub za granicą. Widać, że można tam dodać też zdjęcia swoich topowych produktów.

Przy otwieraniu działalności w branży dóbr luksusowych warto rozważyć Fundusze europejskie - dają bardzo dużo możliwości rozwoju. Można np. spróbować złożyć wniosek w ramach programu 8.1 Innowacyjna gospodarka lub postarać się o pomoc de minimis. Punkty konsultacyjne dysponujące funduszami z tych projektów chętnie udzielą szczegółowych informacji.

Awatar użytkownika
Sklep-Jubilerski

Re: Jak założyć firmę jubilerską - o czym należy wiedzieć

Post autor: Sklep-Jubilerski » 6 wrz 2011, o 10:55

Ciekawe rady dla wszystkich początkujących jubilerów,którzy chcą otworzyć własny biznes. Jeżeli macie jeszcze jakieś artykuły na ten temat,to śmiało wstawiajcie,im więcej informacji tym lepiej.


Pozdrawiam

Awatar użytkownika
patka123456

Re: Jak założyć firmę jubilerską - o czym należy wiedzieć

Post autor: patka123456 » 21 lut 2016, o 20:38

Witam,
Jestem właścicielką sklepu z biżuterią. Pięć lat temu założyłam swój pierwszy sklep. Na początku przejrzałam wiele form o tym jak założyć taki swój biznes i natrafiłam się na wątek, że warto zainwestować w dobry sprzęt antywłamaniowy. Wielu z moich znajomych również posiada taki sprzęt u siebie (niektórzy nawet dzięki niemu przeżyli bezboleśnie włamanie ).

Awatar użytkownika
koloska
Posty: 63
Rejestracja: 15 sty 2019, o 18:11

Re: Jak założyć firmę jubilerską - o czym należy wiedzieć

Post autor: koloska » 22 sty 2019, o 22:17

W przypadku tego typu firm, kluczowe jest również tworzenie sklepów internetowych, bez niego będzie ciężko zaistnieć w tych czasach. Jeśli zależy Ci na jakościowo dobrze wykonanej stronie, to sprawdź portfolio firmy solv

Awatar użytkownika
pieknyolek
Posty: 16
Rejestracja: 21 sty 2019, o 13:42

Re: Jak założyć firmę jubilerską - o czym należy wiedzieć

Post autor: pieknyolek » 7 lut 2019, o 09:23

Ważne dla każdej działalności jest dobre ubezpieczenie. Z autopsji mógłbym Ci polecić skorzystanie ze strony znanej firmy.

Awatar użytkownika
nubarim11
Posty: 21
Rejestracja: 12 paź 2017, o 16:40

Re: Jak założyć firmę jubilerską - o czym należy wiedzieć

Post autor: nubarim11 » 18 lut 2019, o 08:46

Na pewno będziesz potrzebował na start jakiejś większej sumy pieniędzy. Z tego co pamiętam to mój znajomy kredyt na start brał w firmie Asa. Mozna u nich pożyczyć do 20.000 na 36 miesięcy i mają na prawdę korzystne oprocentowanie. Polecam Ci sprawdzić ich ofertę

Awatar użytkownika
endruj

Re: Jak założyć firmę jubilerską - o czym należy wiedzieć

Post autor: endruj » 10 paź 2019, o 07:44

Jak założyć firmę? Przewodnik w 6 krokach

Kiedy w głowie rodzi się pomysł na biznes, ale przeraża ilość formalności z tym związanych.

Założenie własnej firmy związane jest z wieloma pytaniami i wątpliwościami. Znajdziesz tu odpowiedź na temat rozpoczęcia działalności. Potraktuj to jako powtórkę z lekcji z podstaw przedsiębiorczości. Pracowanie na siebie, na własny rachunek. Poczucie niezależności. Bycie sobie samemu szefem i przede wszystkim możliwość samodzielnego organizowania sobie czasu pracy. Jeśli jesteś wystarczająco zdeterminowany, wystarczy teraz sformalizować swoje marzenie o własnej firmie.

W tekście znajdziesz:

Formy prawne działalności gospodarczej – jaką wybrać?
Na jaką formę opodatkowania się zdecydować?
Kody PKD, czyli jaki rodzaj usługi wykonujesz?
Konto bankowe i pieczątka – czy są niezbędne?
Wniosek o tajemniczym skrócie CEIDG-1 – do czego potrzebny?
Biuro rachunkowe czy księgowość internetowa? Co korzystniejsze?

Krok 1Forma prawna działalności gospodarczej – jaką wybrać?

To pierwsza poważna decyzja. Jakie są opcje działalności? W skrócie przybliżamy, byś mógł określić jaka forma najbardziej może Cię zainteresować. Czy planujesz być samodzielny, czy chcesz współpracować z innymi? Może zakładasz firmę z przyjacielem lub rodziną?

Jeśli myślisz o samodzielnej pracy, warto rozpocząć jednoosobową działalność gospodarcza – inaczej samozatrudnienie. Jest to najprostsza forma działalności, najtańsza w utrzymaniu i… da się ją otworzyć w jeden dzień! Wystarczy wypełnić wniosek zgłoszeniowy na stronie internetowej prod.ceidg.gov.pl – online, bez wychodzenia z domu, a rejestracja jest darmowa. Warto rozpocząć od tej formy działalności ze względu na ulgi podatkowe obowiązujące przez 24 miesięcy i większe szanse na dofinansowania z UE.

To godny polecenia sposób na początek działalności. Oprócz myślenia perspektywicznego, do którego oczywiście zachęcamy, warto się najpierw zabezpieczyć i zacząć od czegoś małego, powoli dążąc do celu.
Jednoosobowa działalność gospodarcza – dla kogo?

dla początkujących przedsiębiorców
dla osób chcących skorzystać z dotacji UE lub z Urzędu Pracy oraz ulg podatkowych
dla branży nie podlegającej wysokiemu ryzyku finansowemu

a może spółka?

Jeśli masz towarzystwo do rozpoczęcia przygody z biznesem (wspólnika lub wspólników), do wyboru jest:

Spółka cywilna – druga najpopularniejsza forma dla początkujących przedsiębiorców. Warunek? Spółka – czyli więcej niż jeden właściciel. Potrzebujesz co najmniej jednego wspólnika. Odpowiedzialność jest solidarna – Ty i Twój wspólnik spłacacie długi z łącznego majątku spółki, a następnie z majątków własnych – po równo. Wspólnicy mogą rozliczać się z długów między sobą, na swoich zasadach. Wierzyciel dochodząc kwoty zobowiązania może się zwrócić do jednego ze wspólników, a potem już od wspólników zależy w jaki sposób i kiedy się między sobą rozliczą. Nie ma minimalnej kwoty kapitału założycielskiego, a wkład może być wniesiony w dowolnej formie (środki pieniężne, wiedza, usługi). Spółkę cywilną charakteryzuje umowa pomiędzy wspólnikami – nie musi być ona ustalona prawnie u notariusza.

W skrócie przedstawiamy pozostałe formy działalności, o których wiedzieć powinieneś i w które możesz Twoją działalność przekształcić w przyszłości.

Spółki prawa handlowego: osobowe i kapitałowe – Podział
Spółka osobowa:

nie ma osobowości prawnej
odpowiedzialność majątkową za zobowiązania spółki ponoszą wspólnicy
może nabywać na własność nieruchomości, prawa rzeczowe i inne prawa, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana
podatnikami są wspólnicy – podatek od osób fizycznych

Spółka kapitałowa:

posiada osobowość prawną
posiada kapitał zakładowy
posiada odrębny majątek od majątku osobistego wspólników/akcjonariuszy
opodatkowaniu podlega dochód – podatkiem dochodowym od osób prawnych, a następnie zysk dla wspólników jest również opodatkowany stawką 19%.
może być założona przez jedną osobę, np. jednoosobowa spółka kapitałowa z o.o.

Cechy obu rodzajów spółek

ich działania regulują przepisy Kodeksu spółek handlowych
muszą być zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym

Krok 2Na jaką formę opodatkowania się zdecydować?

Po ustaleniu formy działalności, masz do wyboru ofertę form opodatkowania:

PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych – są dwa rodzaje: na zasadach ogólnych oraz liniowy,
RPE – ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – uproszczona forma opodatkowania oraz kartę podatkową dedykowana osobom fizycznym prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą lub będącym wspólnikami w spółce cywilnej.
CIT – jest podatkiem od osób prawnych, zatem nie dotyczy spółek cywilnych i jednoosobowej działalności gospodarczej.Pamiętaj!

W przypadku wspólników – każdy odprowadza podatek za siebie. Rozlicza się indywidualnie. Dlatego jest to rozliczenie od osób fizycznych.
PIT

Pobierany jest w formie zaliczek, które należy wpłacić do Urzędu Skarbowego do 20 dnia każdego następnego miesiąca lub kwartału.

PIT na zasadach ogólnych – 17% (obowiązuje od 1 października 2019) lub 32% podatku zależnie od progu podatkowego. Dochód roczny nie przekraczający 85 528zł zobowiązany jest progiem podatkowym wynoszącym 17%, powyżej tej kwoty jest to 32% podatku od uzyskanej wzwyż różnicy.W przypadku, jeśli Twój dochód roczny będzie niższy niż 8 000zł, nie zapłacisz podatku, ale i tak zobowiązany jesteś do złożenia zeznania podatkowego.Pierwszy rok prowadzenia firmy może nie przynieść oczekiwanych zysków i trzeba się liczyć z tym, że wygeneruje więcej kosztów. Jeśli poniesiesz stratę, nie zapłacisz od niej podatku. W kolejnych latach prowadzenia działalności możesz odliczyć stratę od dochodu i zapłacić mniejszy podatek.
PIT liniowy jest stały i zawsze wynosi 19%, niezależnie od dochodów. Warto go wybrać, jeśli zarobisz rocznie więcej niż 85 528zł. Niestety wiąże się to z utratą ulg podatkowych i wspólnego rozliczania się z małżonkiem, czy jako samotny rodzic.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Obowiązuje osoby fizyczne i w zależności od rodzaju prowadzonej działalności, ustalony jest procent podatku, ale nie wszystkie profesje mogą korzystać z tego rodzaju rozliczenia – wymienione zostały w ustawie z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Zaletą jest relatywnie niski podatek, możliwość rozliczania się kwartalnego i prowadzenie księgowości uproszczonej. Wybór stawki podatku zależy od formy prowadzonej działalności.


Uwaga!

Podstawą opodatkowania w ryczałcie jest przychód, a nie jak w PIT – dochód.
Dochód = Przychód – Koszty uzyskania przychodu

Kosztem uzyskania przychodu jest każda inwestycja przyczyniająca się do zysku trafiającego do kasy firmy, czyli wszystko to, co trzeba było zakupić, by wyprodukować i sprzedać dany produkt lub usługę.
Karta podatkowa

Nie wymaga prowadzenia księgowości, składania zeznań podatkowych i wpłacania zaliczek. Wysokość podatku nie zależy od dochodów i dodatkowo jest niski. Obowiązkiem jest jedynie wystawianie rachunków i faktur klientom. Można w tym celu skorzystać z darmowego programu do faktur online – Streamsoft Firmino. Decyzja o stawce podatku, którą będziesz płacić należy do Urzędu Skarbowego, pod który podlegasz. US bierze pod uwagę zakres prowadzonej działalności, miejscowość, zatrudnienie pracowników i na tej podstawie ustala wysokość podatku osobno na każdy rok podatkowy. Poza zaletą ograniczenia do minimum formalności z prowadzenia dokumentacji księgowej, korzystanie z karty podatkowej ma kilka zastrzeżeń. Nie można korzystać z pracy osób zatrudnionych na umowę o pracę oraz z usług innych przedsiębiorstw. Zabronione jest prowadzenie innej formy pozarolniczej działalności gospodarczej. Co więcej, małżonek podatnika nie może prowadzić działalności w tym samym zakresie.
Krok 3Kody PKD, czyli jaki rodzaj usługi wykonujesz?

Rozpiska z kodami PKD (w rozwinięciu: Polskiej Klasyfikacji Działalności Gospodarczej) jest dostępna na stronie Głównego Urzędu Statystycznego, gdzie jest pełen wykaz kodów (a jest ich około 400) i precyzyjny opis wszystkich obowiązujących w Polsce działalności.

Kod PKD potrzebny jest do wypełnienia rubryki w druku CEIDG-1 (szczegółowe infotmacje, jak wypełnić ten druk, w kroku 5). Można wpisać do 10 kodów na formularzu, które charakteryzują Twoją działalność lub wymienić więcej załączając druk CEIDG-RD. Teoretycznie możesz wpisać wszystkie kody – może w przyszłości będziesz chciał zmienić branżę, przekształcić swój biznes albo rozszerzyć działalność. W pierwszej kolejności jednak należy wymienić kod PKD najbardziej zgodny z działalnością, która będzie dominująca w firmie. W dalszej kolejności należy wpisać ten kod z rodzajem działalności, która wiąże się bezpośrednio z efektem końcowym, czyli wyrobami lub usługami, jakie będzie świadczyć Twoja firma.

Jeśli Twoja działalność jest tak unikatowa, że nie możesz znaleźć odpowiedniego określenia w wykazie, wybierz kilka tych, najbardziej zbliżony do charakteru działalności Twojej firmy.

Kody PKD są często istotne podczas pozyskiwania dofinansowań na rozwój firmy. W zasadach są ściśle określone branże i specjalizacje działalności, które mogą starać się o pomoc w dofinansowaniu. Warto również na to zwrócić uwagę podczas wyboru, jeśli takiego dofinansowania potrzebujemy.
Krok 4Konto bankowe i pieczątka – czy są niezbędne?

Środki, które zarobisz, potrzebują konta. To od Ciebie zależy jaki bank wybierzesz, który będzie dla Ciebie najwygodniejszy, czy masz blisko do placówki w swoim mieście albo zależy Ci na bankowości internetowej czy mobilnej. Wybór należy do Ciebie. Oferty banków są bardzo korzystne dla początkujących przedsiębiorców. Warto rozeznać się również wśród ofert różnych banków i założyć konto najbardziej dla Ciebie korzystne.

Posiadanie pieczątki firmowej nie jest wymagane przez żadne przepisy, jednak warto ją mieć. Dzięki niej łatwiej załatwisz formalności na poczcie i przy współpracy z kontrahentami. Możesz na niej umieścić to, co chcesz. Należy tylko wziąć pod uwagę fakt, że firmowa pieczątka będzie Cię reprezentować i w zależności od tego, jaki jest Twój profil działalności, tak powinna ona wyglądać. Przykładowo, jeśli prowadzisz działalność w branży rozrywkowej, możesz wykazać się większą inwencją niż przy prowadzeniu poważnej działalności tzw. zaufania publicznego. O ile w pierwszym przypadku może wyróżnić się kolorem tuszu i fantazyjnym logo, to w drugim przypadku lepiej, żeby była to standardowa forma pieczątki, zawierająca niezbędne informacje: pełną nazwę firmy, adres siedziby, nr telefonu, e-mail, NIP, REGON. Możesz również ewentualnie umieścić nr rachunku bankowego.


Dużo informacji na temat jak założyć firmę możesz znaleźć tutaj w przejrzysty sposób omówiono kwestię wybory formy opodatkowania, kody PDK, formy prawne DG, konta bankowe i pieczątka:

Krok 5
Wniosek o tajemniczym skrócie CEIDG-1 – do czego potrzebny?

Wniosek CEIDG-1 to dokument przeznaczony do zarejestrowania jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki cywilnej. Dzięki niemu uzyskujesz wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Taka rejestracja jest darmowa i można ją przeprowadzić online i w ciągu 7 dni osobiście udać się do urzędu gminy oraz podpisać wydrukowany przez urzędnika dokument. Możesz też od razu zamiast korzystać z internetu, wybrać się do urzędu i wypisać w okienku druk.

Jeśli masz taką możliwość, możesz skorzystać z podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego. Albo, jeśli nie po drodze jest Ci do urzędu i potrzebujesz wysłać wniosek pocztą, najpierw musisz udać się do notariusza o poświadczenie Twojego podpisu.

Jednocześnie tym wnioskiem zapewnisz sobie wpis w rejestrze REGON, zgłosisz NIP, wypiszesz oświadczenie o wyborze formy opodatkowania, zgłosisz płatnika składek do ZUS oraz zadeklarujesz kontynuację ubezpieczenia społecznego rolników.

Druk CEIDG jest obowiązkowy przy zakładaniu nowej firmy, ale również przy zmianach we wpisie do ewidencji, zawieszenia, wznowienia czy likwidacji działalności gospodarczej. Za każdym razem wypełnienie wniosku jest inne, ale tematem tego tekstu jest założenie firmy. Dlatego pokażemy krok po kroku jak taki wniosek wypełnić. Pola obowiązkowe do wypełnienia zaznaczone są gwiazdką (*).

Możesz wypisać ręcznie wniosek, posiłkując się wersją online lub skorzystać z naszych porad. Szczegółowy opis, jak wypełnić druk, znajdziesz rozwijając sekcję poniżej.

Jak wypełnić wiosek CEIDG?


Pamiętaj!

Każda zmiana w trakcie prowadzenia działalności wymaga wypisania odpowiedniej rubryki w druku CEIDG-1 i zaznaczenia zmiany.
Krok 6Biuro rachunkowe czy samodzielna księgowość?

Dla małych firm, najczęściej jednoosobowych, dodatkowe koszty nie wchodzą w grę. Opłacenie biura rachunkowego lub zatrudnienie księgowej generuje koszty. Aby uniknąć tego rodzaju obciążeń finansowych, najlepiej wybrać samodzielne prowadzenie księgowości. Nie jest to trudne i nie wymaga ukończenia żadnych kursów.

W ofercie Streamsoft znajdziesz dwa rozwiązania odpowiadające na Twoje potrzeby.

Księgowość online od Streamsoft Firmino
Ala – Księga podatkowa od Streamsoft PCBiznes

Księgowość online

Księgowość online Streamsoft Firmino ma wiele zalet. Przede wszystkim możesz z niej korzystać z każdego miejsca z poziomu przeglądarki – wystarczy dostęp do internetu. Jest zatem tak samo mobilna, jak może być Twoja firma. Prowadzenie księgi przychodów i rozchodów, wysyłka e-deklaracji czy plików JPK do urzędów jest proste z programem. Rozliczenie podatków i składek ZUS dokonasz „jednym kliknięciem” – program do księgowości online pomoże Ci w rozliczeniach i przypomni o nadchodzących terminach płatności.

Załóż darmowe konto
Program księgowy

Z drugiej strony, jeśli cenisz sobie pracę z „klasycznym” programem komputerowym, również istnieje rozwiązanie do prowadzenia księgowości, który jest tańszy niż usługi biura rachunkowego. „Ala” – Księga podatkowa z linii produktowej Streamsoft PCBiznes jest łatwym programem do prowadzenia Księgi Przychodów i Rozchodów, Ewidencji Przychodów, Rejestru VAT. Obsługuje również przesyłanie e-Deklaracji i JPK do Urzędu Skarbowego. Ponadto służy do prowadzenia Ewidencji Środków Trwałych i wykazu przebiegu pojazdów oraz rozliczania kosztów eksploatacji.
Pobierz wersję testową

Sformalizowałeś swój pomysł, więc do dzieła. Oficjalnie zostałeś przedsiębiorcą i postawiłeś pierwszy twardy krok w branży. Brawo, teraz świat biznesu stoi przed Tobą otworem i nie pozostaje Ci nic innego, jak zacząć zarabiać na swoim pomyśle. Powodzenia!

Awatar użytkownika
Balbina
Posty: 1
Rejestracja: 31 gru 2019, o 19:02

Re: Jak założyć firmę jubilerską - o czym należy wiedzieć

Post autor: Balbina » 31 gru 2019, o 19:13

Co do pieczątki to nie musi być tylko suchym nośnikiem danych. Dziś większość sklepów z pieczątkami oferuje wielokolorowe pieczątki z tekstem reklamowym, zdjęciem, logo i.t.d. Biorąc pod uwagę cenę to jest to jeden z tańszych nośników reklamy. Ja zamawiam pieczątki online i wysyłam materiały, a potem zatwierdzam projekt. Co do prawnych spraw to nowością jest osobne zgłoszenie każdego z udziałowców po zarejestrowaniu spółki wchodzące w tym roku, szkolenie BHP, wpis i aktualizacja BDO i jeszcze z 20 innych obowiązków dla wariata zakładającego firmę w tym kraju. Od jutra ZUS 1500 zł dla firm jednoosobowych... Ale mata jak chceta :)

ODPOWIEDZ