Strona 1 z 1

Poszukiwania szkaplerza

: 5 gru 2017, o 23:57
autor: Panda
Czy ktoś się orientuje, gdzie można zakupić oryginalny z wyglądu szkaplerz? Nie mówię tu o szkaplerzu medaliku, gdyż takich jest pełno wszędzie. W sklepie z dewocjonaliami nie widziałam takiego z materiału nigdzie, a nie potrzebuję medalika szkaplerznego - taki już nawet mam. Nie mówię, że medalik jest gorszy czy coś, wręcz przeciwnie - jest bardziej funkcjonalny na co dzień jako symbol wiary. Jednak chciałabym zrobić znajomemu niespodziankę takim tradycyjnym szkaplerzem. Może ktoś wie, gdzie mogę taki zakupić?

Re: Poszukiwania szkaplerza

: 6 gru 2017, o 16:00
autor: Suriko
Ja od już kilkunastu lat mam cudowny medalik świętego benedykta i sobie go chwalę, bo jeszcze nigdy nic się z nim nie stało. Nie to, że chcę zapeszyć czy wykrakać! Tylko myślę, że medalik jest zwyczajnie lepszy od tradycyjnego szkalperza, gdyż ten jest delikatniejszy i bardziej podatny na zabrudzenia oraz uszkodzenia. Taki materiałowy łatwo pozaciągać czy porwać w końcu. Nie wiem też, czy to dobry pomysł na upominki - no, ale nie znam też w tym przypadku okoliczności. Jednak kupić kilka możesz tutaj: https://www.ankabizuteria.pl/dewocjonal ... ny-medalik

Re: Poszukiwania szkaplerza

: 15 lip 2018, o 09:50
autor: Ksiądz Dominik
Jak mało kto wie dnia 16 lipca Kościół obchodzi święto Matki Bożej Szkaplerznej. Jest to święto patronalne sióstr i braci z zakonów karmelitańskich oraz wszystkich tych, którzy noszą szkaplerz - niezwykłą "szatę Maryi", przekazaną ludzkości przez Matkę Bożą w XIII w. za pośrednictwem ówczesnego generała zakonu karmelitów św. Szymona Stocka.

Chciałem przypomnieć co to jest szkalerz. Szkaplerz tp wierzchnia część habitu w niektórych zakonach w postaci szerokiego płata materiału z otworem na głowę, takiego samego z jakiego uszyta jest tunika i zazwyczaj w tym samym co ona kolorze. W skrócie szkaplerz to dwuczęściowy materiał zakładany na przód i tył. Jeden płat materiału opada na plecy, a drugi na piersi. To oznacza również łaciński źródłosłów "szkaplerza": "scapulae" to barki, ramiona, plecy. Taką szatę jako element habitu noszą dziś nie tylko karmelici, ale też inne zakony. Szkaplerz to również dwa połączone sznurkiem kawałeczki brązowego sukna noszone w ten sposób, że jeden jest na piersiach, drugi na plecach. Ostatnio wielką popularnością cieszy się szkaplerz w formie medalika z wizerunkiem Matki Bożej Szkaplerznej.

Pamiętajmy też że szkaplerz może mieć inną postać: postać medalika, czyli medalik szkaplerzny. 16 grudnia 1910 św. papież Pius X dekretem Świętego Oficjum pozwolił zamiast szkaplerza nosić medalik szkaplerzny. Ten medalik zastępujący szkaplerz musi być z metalu. Często wykonany jest ze srebra, np: https://www.ankabizuteria.pl/search?con ... it_search=

Obrazek
Obrazek