Mój opal po roku zrobił się bardziej żółty/cieply. Czy mogę coś z tym zrobić?

Tutaj dowiesz się wszystkiego o kamieniach naturalnych oraz cyrkonii i sztucznych kamieni używanych do produkcji biżuterii i nie tylko. Poznasz też właściwości naturalnych kamieni oraz historie z nimi związane i znaczenie.
Kamienie naturalne oraz kamienie sztuczne i cyrkonie to tematy, które budzą wiele pytań i dyskusji na naszym forum jubilerskim. W tej kategorii znajdziesz szczegółowy opis właściwości, znaczenia i pochodzenia różnych kamieni używanych w biżuterii.

Kamienie naturalne to prawdziwe skarby natury. Każdy z nich ma unikalne właściwości, które czynią go wyjątkowym. Na naszym forum jubilerskim znajdziesz wiele informacji na temat różnych kamieni naturalnych, ich właściwości, znaczenia i pochodzenia.

Kamienie sztuczne i cyrkonie to popularne alternatywy dla drogich kamieni naturalnych. Chociaż są one produkowane sztucznie, mogą być równie piękne i trwałe jak ich naturalne odpowiedniki. Na naszym forum jubilerskim dowiesz się więcej o różnych rodzajach kamieni sztucznych i cyrkonii, ich właściwościach i zastosowaniach w biżuterii.

Wybór kamieni to ważny aspekt przy zakupie biżuterii. Na naszym forum jubilerskim znajdziesz wiele porad i wskazówek, które pomogą Ci dokonać najlepszego wyboru.

Zapraszamy do udziału w dyskusjach, zadawania pytań i dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem. Dołącz do naszej społeczności i odkryj fascynujący świat kamieni naturalnych, sztucznych i cyrkonii!
Awatar użytkownika
Patka

Mój opal po roku zrobił się bardziej żółty/cieply. Czy mogę coś z tym zrobić?

Post autor: Patka » 20 lip 2021, o 10:33

Witam. W moim pierścionku zaręczynowym znajduje się spory opal. Po roku noszenia zauważyłam, że jego odcień jest teraz bardziej żółty/cieply niż kiedyś. Czy to normalne? Czy to odwracalne? Co mogę z tym zrobić?

Mój opal po roku zrobił się bardziej żółty/cieply. Czy mogę coś z tym zrobić?

Sklep z biżuterią srebrną oraz pamiątkami: https://www.forum-bizuteria.com/viewtopic.php?f=13&t=1001
biżuteria srebrna
pamiątki srebrne
AnKa Biżuteria
 

Awatar użytkownika
Michał76
Posty: 85
Rejestracja: 7 gru 2020, o 21:05

Re: Mój opal po roku zrobił się bardziej żółty/cieply. Czy mogę coś z tym zrobić?

Post autor: Michał76 » 20 lip 2021, o 20:11

Kamienie te są bardzo wrażliwe na zmiany temperatury, czy wilgotności. W nieodpowiednich warunkach łatwo pękają lub tracą swój blask.

Opale będą wyglądać wspaniale przez wiele lat, pod warunkiem, że będziemy odpowiednio się o nie troszczyć. Przede wszystkim należy unikać wszelkich uszkodzeń mechanicznych, takich jak zadrapania, czy uderzenia. Ponadto należy odrzucić wszelkie teorie o przechowywaniu tych kamieni szlachetnych w oleju lub innych chemikaliach- taka praktyka może sprawić, że opale stracą swoją naturalną iskrę.

Dodatkowo należy uważać na wilgotność powietrza, jeżeli chodzi o te kamienie. W związku z tym, że te minerały zawsze zawierają wodę, nie należy przechowywać ich w bardzo suchych warunkach. Zbyt wysuszone opale mogą pękać. Jeżeli opale były narażone na wysychanie, można zanurzyć je w wodzie na dwie godziny. W razie wątpliwości zawsze można zanieść swoją biżuterię do jubilera, który ma odpowiednią wiedzę i narzędzia niezbędne to przywrócenia kamieniom utraconego piękna.

Awatar użytkownika
wladca_pierscionka
Posty: 7961
Rejestracja: 1 mar 2010, o 18:11

Re: Mój opal po roku zrobił się bardziej żółty/cieply. Czy mogę coś z tym zrobić?

Post autor: wladca_pierscionka » 19 lut 2023, o 18:51

Tak, zmiana koloru opalu w czasie noszenia jest całkowicie normalna. Opal jest wrażliwym kamieniem, który może reagować na wiele czynników, takich jak promienie UV, olejki, detergenty, a nawet pH skóry. Te czynniki mogą wpłynąć na strukturę wewnętrzną opalu, zmieniając kolor kamienia.

Niestety, zmiany koloru opalu są zazwyczaj trwałe i nie da się ich cofnąć. Jednak, istnieją pewne kroki, które możesz podjąć, aby ograniczyć wpływ czynników zewnętrznych na Twój kamień. Oto kilka sugestii:

Unikaj narażania opalu na promienie UV: Opal jest wrażliwy na promienie UV, więc staraj się unikać noszenia pierścionka podczas intensywnego nasłonecznienia, a także trzymaj go z dala od źródeł promieniowania UV, takich jak lampy słoneczne.

Regularnie czyszcz opal: W miarę możliwości, regularnie czyść opal miękką szczoteczką i wodą. Unikaj stosowania detergentów lub innych substancji chemicznych, które mogą uszkodzić kamień.

Nie narażaj opalu na duże zmiany temperatury: Nagłe zmiany temperatury, takie jak przenoszenie zimnego kamienia do ciepłego otoczenia, mogą wpłynąć na strukturę wewnętrzną opalu i zmienić jego kolor.

Wybierz odpowiednie miejsce na przechowywanie: Gdy nie nosisz pierścionka, przechowuj go w pudełku lub torbie, aby uniknąć narażania na wpływ zewnętrzny.

Mimo że nie można odwrócić zmiany koloru opalu, pamiętaj, że jest to naturalne zjawisko i że Twoja biżuteria nadal będzie piękna i wartościowa.

ODPOWIEDZ