Aquamarine czyli akwamaryn - opis, cechy i wygląd

Tutaj dowiesz się wszystkiego o kamieniach naturalnych oraz cyrkonii i sztucznych kamieni używanych do produkcji biżuterii i nie tylko. Poznasz też właściwości naturalnych kamieni oraz historie z nimi związane i znaczenie.
Awatar użytkownika
Eco Bizuteria
Posty: 33
Rejestracja: 17 mar 2012, o 21:27

Aquamarine czyli akwamaryn - opis, cechy i wygląd

Post autor: Eco Bizuteria » 22 lut 2018, o 07:57

Akwamaryn (łac. aqua marina - "woda morska") – minerał; błękitny lub niebieskozielony (w zależności od ilości domieszek związków żelaza) kamień szlachetny, będący przezroczystą odmianą berylu.

Często występują w nim inkluzje w postaci długich, równolegle ułożonych do ścian słupa kryształu kanalików, często wypełnionych roztworem nadającym kryształom zabarwienie brązowe; zawierają także pęcherzyki powietrza. W niektórych kryształach mogą występować kropelki cieczy ułożone w kształcie gwiazdy. Akwamaryn zawiera ponadto kryształy biotytu, flogopitu, rutylu, pirytu, hematytu, ilmenitu oraz turmalinu.
Cechą charakterystyczną jest jego wygląd na tle niemetalicznej powierzchni; w zależności od ustawienia kryształu może być niebieski lub bezbarwny (dichroizm – dwubarwność).

Zieloną odmianą berylu jest Szmaragd, natomiast niebieską odmianą berylu jest właśnie Akwamaryn. Jego nazwa pochodzi od połączenia łacińskich słów „aqua marine” czyli „woda morska” nawiązujących do barwy minerału. Ten piękny kamień jubilerski w naturze ma zabarwienie ciemnozielone lub zielononiebieskie. Szczególnie cenne i poszukiwane są Akwamaryny błękitne o masie powyżej 10 karatów (ct). Pierwiastkiem, który nadaję taką barwę jest żelazo. Większość Akwamarynów po oszlifowaniu poddawana jest ogrzewaniu do temperatury 400-450℃, pod wpływem której naturalnie zielony lub zielononiebieski kamień zmienia barwę na niebieską.

Właściwości:

Akwamaryn nazywany jest „kamieniem odwagi”. Dodaje odwagi ludziom nieśmiałym bądź tym, którzy mają trudności ze szczerym wyrażaniem emocji, uczuć, myśli oraz z asertywnością. Oddziałuje na centrum komunikacji i relacji międzyludzkich. Bycie asertywnym czyli umiejętność uprzejmego odmawiania lub wyrażania zdania zgodnie z własnymi przekonaniami, stanowi dla niektórych ludzi spore wyzwanie. Ci ludzie będą mogli wreszcie powiedzieć to, co myślą, nie mając wyrzutów sumienia i nikogo przy tym nie raniąc.
Energia Akwamarynu pomaga także w płynnym wyrażaniu myśli i uczuć, co ma duży wpływ na pozytywne kontakty z otoczeniem i trwałe relacje z innymi ludźmi. U niektórych ludzi Akwamaryn może zwiększyć samorefleksję oraz zdolność do spostrzeżenia tego, że wszystkie wydarzenia mają swój sens lub prowadzą do jakiegoś celu. Spontaniczność, otwarcie na innych, poczucie wolności wpłyną na osiągnięcie upragnionego przez nas stanu zwykłego szczęścia.
Obrazek
Obrazek
Akwamaryn jest doskonałym kamieniem dla ludzi przeciążonych obowiązkami, przytłoczonych odpowiedzialnością i stresem. Szczególnie pomocny dla osób pracujących na stanowiskach, gdzie wymagana jest wciąż nowa wiedza i przyswajanie dużej ilości informacji (naukowcy, informatycy, menadżerowie). Niezawodny dla osób często wygłaszających publiczne prezentacje, przemowy, prowadzących szkolenia. Energia Akwamarynu pomaga w doprowadzeniu do końca wszelkich niedokończonych spraw, zadań i projektów.

Rozjaśnia umysł, pomaga przy rozwiązywaniu problemów. Obdarza łagodnością, dobrymi emocjami, równowagą duchową. Niweluje negatywne emocje, uwalnia od zazdrości. Sprzyja szczęściu i miłości. Jest łącznikiem między w kontaktach z „istotami niebiańskimi”. Przynosi bogactwo i radość. Wzmaga pewność siebie, usuwa stany depresyjne, zapalenia oczu, ma właściwości rozluźniające.

Akwamaryn ujawnia swoje korzystne działanie w szczególności wobec osób wrażliwych. Kojarzony z oczyszczeniem, medytacją, pogodą ducha, równowagą, mocą wewnętrzną, sprzyja przyjaźni i wierności, ułatwia wyrażanie uczuć i realizowanie marzeń. Podsyca tęsknotę za harmonią i pokojem na świecie. Łagodna ,lecz niezawodna energia akwamarynu doskonale działa na nabrzmiałe gruczoły. Łagodzi dolegliwości gardła i krtani.

Akwamaryn – kamień szlachetny, symbol miłości, przynoszący szczęście w małżeństwie. Wpływa uspokajająco, łagodzi lęki, usuwa stany depresyjne, wzmaga poczucie pewności siebie i poprawia samopoczucie. Ma zastosowanie przy zapaleniach oczu, dolegliwościach wątroby i nerek, oraz dolegliwościach związanych z zębami. Zalecany w schorzeniach głowy i szyi, uczuleniach i katarze. Amulet dla ochrony i powodzenia rybaków i żeglarzy, "kamień odwagi", łagodzi strach i fobie, uspokaja.

Akwamaryn wg medycyny niekonwencjonalnej:

• Łagodzi katar, alergiczne łzawienie oczu i alergie skórne.
• Przeciwdziała zakażeniom i stanom zapalnym.
• Zwiększa odporność organizmu na infekcje.
• Łagodzi dolegliwości neurologiczne, dróg oddechowych.
• Chroni przed reumatyzmem oraz bólami szyi.
• Uśmierza bóle głowy.
• Przeciwdziała chorobom wieńcowym serca.

Pielęgnacja:

Ten niezwykle wrażliwy kamień wymaga nieco intensywniejszej pielęgnacji niż pozostałe. Raz dziennie trzeba go rozładować pod bieżącą letnią wodą. Bardzo ważne jest aby Akwamaryn nieprzerwanie dotykał ciała, co oznacza, że należy nosić go w postaci bransoletek lub wisiorków. Akwamaryn należy czyścić pod bieżącą wodą a raz na kilka tygodni położyć na kilka minut w nasłonecznionym miejscu w celu naładowania energią słoneczną. W ten sposób odzyska swój blask i właściwości. Uwaga! Należy szczególnie uważać, gdyż kamień jest bardzo kruchy.

Występowanie:

Brazylia (najsłynniejsza kopalnią Akwamarynu to Santa Maria de Itabria), USA (Kolorado, Maine, Kalifornia), Madagaskar (stąd pochodzą bardzo piękne Akwamaryny ciemnoniebieskie i szmaragdowozielone), Australia, Rosja, Zimbabwe, Mozambik, Kenia, RPA, Sri Lanka, Indie, Birma, Pakistan, Afganistan, Chiny, Irlandia, Norwegia, Polska (Karkonosze).
Załączniki
akwamaryn.png
akwamaryn - właściwości kamienia naturalego

Aquamarine czyli akwamaryn - opis, cechy i wygląd

Sklep z biżuterią srebrną oraz pamiątkami: https://www.forum-bizuteria.com/viewtopic.php?f=13&t=1001
biżuteria srebrna
pamiątki srebrne
AnKa Biżuteria
 

Awatar użytkownika
Jadwiga

Re: Aquamarine czyli akwamaryn - opis, cechy i wygląd

Post autor: Jadwiga » 2 mar 2018, o 22:35

Akwamaryn jest bardzo cenionym w jubilerstwie kamieniem szlachetnym o barwie błękitnej lub niebieskozielonej. Minerał ten jest odmianą berylu. Jego nazwa pochodzi z łaciny „aqua marina” , czyli „woda morska".
Znaczenie kamieni- akwamaryn:
Od starożytności używany przez Greków i Rzymian do wykonywania brosz, zazwyczaj o tematyce morskiej. Wykorzystywany jako talizman, który miał chronić podczas podróży morskich. Akwamaryn jest kamieniem odwagi - łagodzi charakter, wyzwala spokój i miłość, przeciwdziała niepożądanym wpływom.


Akwamaryn to minerał będący przezroczystą odmianą berylu. Może być błękitny lub niebieskozielony w zależności od ilości domieszek związków żelaza. Akwamaryn jest kamieniem zadowolenia i beztroski. Darowuje spokój, szczęście i wierne serce. Rozwesela i uczy tolerancji w stosunku do siebie i innych. To kryształ czystego i współczującego serca. Rozwija w ludziach delikatną istotę, która działając łagodnie i ustępliwie, jednocześnie potrafi zachować mocny charakter. Akwamaryn to także symbol miłości przynoszący szczęście w małżeństwie. Wpływa uspokajająco, łagodzi lęki, usuwa stany depresyjne, wzmaga poczucie pewności siebie i poprawia samopoczucie. Jest także amuletem używanym dla ochrony i powodzenia przez rybaków i żeglarzy. Nazywany jest także "kamieniem odwagi”.

Kamienie a znaki zodiaku – akwamaryn:
Znaki zodiaku, dla których ten kamień może być talizmanem to: Bliźnięta, Rak, Waga, Skorpion, Wodnik

Biżuteria z akwamarynem:
Obrazek
Obrazek
Akwamaryn urzeka delikatnością i chłodem, niczym okruch lodu. Najpiękniej prezentuje się wyeksponowany w białym złocie. Biżuteria z akwamarynem jest nienagannie piękna i elegancka, a poprzez dodanie diamentów dodatkowo zyskuje na wrażeniu mroźnej świeżości. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Sezamu biżuterii z akwamarynem. W naszych salonach i sklepie internetowym znajdą Państwo biżuterię z akwamarynem, która będzie najpiękniejszym podarunkiem niezależnie od okazji.

ODPOWIEDZ