Perły naturalne - pielęgnacja, właściwości, cechy

Tutaj dowiesz się wszystkiego o kamieniach naturalnych oraz cyrkonii i sztucznych kamieni używanych do produkcji biżuterii i nie tylko. Poznasz też właściwości naturalnych kamieni oraz historie z nimi związane i znaczenie.
Awatar użytkownika
Maria

Perły naturalne - pielęgnacja, właściwości, cechy

Post autor: Maria » 26 lut 2018, o 15:21

Jak pielęgnować biżuterię z naturalnych pereł.


Naturalne perły są cenionymi klejnotami, klasyczne w swej nieprzemijającej elegancji, zawsze modne, bez względu na zmieniające się trendy. Jednak te cuda natury mają nieco inna kompozycję chemiczną niż większość kamieni szlachetnych i z tego powodu wymagają szczególnej troski, zarówno podczas ich noszenia jak i przechowywania czy czyszczenia. Nasz przewodnik pomoże Ci cieszyć się ich pięknem przez wiele, wiele lat.

pielęgnacja perełpielęgnacja pereł poradnik

Dlaczego perły wymagają szczególnej pielęgnacji?

Perły powstają z mieszanki aragonitu, konchioliny i wody – czyli masy perłowej, którą to mięczak otacza obce ciało, które dostanie się pod jego płaszcz mięśniowy w muszli. Materiał ten jest bardzo wrażliwy na wszystkie kwasy (nawet pot) i amoniak (obecny w wielu środkach czyszczących). Perły są również stosunkowo miękkie, a więc bardzo podatne na zarysowania.

UWAGA! Nigdy nie czyść biżuterii z perłami w mechanicznych systemach czyszczących, takich jak ultradźwięki czy para. Nie używaj chemicznych środków do czyszczenia biżuterii. Używaj wyłącznie metod rekomendowanych poniżej.Jak czyścić biżuterię z naturalnymi perłami?

Po każdym noszeniu, w ramach rutynowej pielęgnacji, przed odłożeniem do kuferka czy etui, warto przetrzeć naszyjnik czy bransoletkę bardzo miękką, czystą szmatką. Pomoże to usunąć pozostałości potu, perfum czy innych zabrudzeń, szczególnie jeśli biżuteria miała bezpośredni kontakt ze skórą.
Obrazek
Do starannego, okresowego czyszczenia należy użyć ciepłej (ale nie gorącej) wody oraz łagodnego mydła (najlepiej bezzapachowego) - unikaj innych detergentów - oraz miękkiej szczoteczki (lecz nie do zębów, ta może być za twarda i porysować powierzchnię pereł). Nigdy nie zanurzaj biżuterii w roztworze wody, aby wilgoć nie przedostała się do otworów w perłach.

Sposób czyszczenia:

Do naczynia, np. miseczki, wlej ciepłą wodę i dodaj kilka kropli łagodnego mydła, zamieszaj.

Weź miękką ściereczkę, bawełnianą, aksamitną lub z włókien bambusowych. Unikaj lnu, poliestru czy innych sztywnych tkanin, tak aby nie porysować powierzchni pereł. Zmocz ściereczkę w przygotowanym roztworze, wyciśnij namiar płynu. Ściereczka winna być wilgotna ale nie mokra.

Ściereczką starannie przetrzyj każda perłę w sznurze.
czyszczenie pereł naturalnych

Przy pomocy szkła powiększającego obejrzy starannie każdą perłę i węzeł pomiędzy nimi. Jeśli pozostały jakiekolwiek zabrudzenia, a ponowne wytarcie ściereczką nie pomaga, użyj miękkiej szczoteczki.

W przypadku szczególnie trudnych do usunięcia zabrudzeń, szczególnie na węzłach, użyj wykałaczki.

Za pomocą ściereczki do czyszczenia srebra oczyść zapięcie.

Naszyjnik delikatnie osusz sucha szmatką, w szczególności staraj się wycisnąć resztki wilgoci z mokrych węzełków. Jeśli do dziurek w perłach dostała się woda, staj się ją wydmuchać.

Naszyjnik połóż na suchym bawełnianym ręczniku aż do całkowitego wyschnięcia.

Uwaga! Nigdy nie używaj suszarki do włosów! Nigdy nie staj się usuwać zabrudzeń czy plam na perłach poprzez tarcie suchą szmatką, twardość pereł wynosi 2,5 - 4 w skali Mohsa, kurzu domowego 7- 7,5, poprzez pocieranie drobinki kurzu porysują powierzchnię pereł i stracą one połysk.Jak obchodzić się z biżuterią z pereł?

Perły to przepiękne klejnoty. Jest kilka prostych zasad, które pomogą Ci utrzymać ich zjawiskowa urodę przez wiele lat. Oto one:

Przechowuj biżuterię z pereł oddzielnie, z dala od innych klejnotów, tak aby zminimalizować ryzyko przypadkowego zarysowania
perły naturalne maszyjnik

Przechowuj je z daleka od źródeł ciepła i zima (kaloryfer, kominek, otwarte okno, klimatyzator), perły nie lubią gwałtownych zmian temperatury.

Zawsze zdejmuj biżuterię podczas wykonywania jakichkolwiek prac domowych czy prac w ogrodzie.

Nigdy nie przechowuj pereł w plastikowej torebce. Tworzywa sztuczne mogą wydzielać substancje chemiczne, które uszkodzą powierzchnię pereł.

Nigdy nie trzymaj pereł w sejfie przez dłuższy czas. Perły potrzebują trochę wilgoci, aby nie wyschły i nie straciły swojego połysku.

Perły mogą zostać uszkodzone przez bardzo wiele substancji chemicznych, w tym wszystkie kwasy. Lista obejmuje lakier do włosów, perfumy, kosmetyki, a nawet pot. Dlatego biżuteria z perłami winna być ostatnią rzeczą, która wkładasz przed wyjściem i pierwszą, którą zdejmujesz po powrocie.

Jeśli zakupiony sznur pereł jest na nici nylonowej, zastanów się czy nie warto go przełożyć na nić jedwabną. Choć jedwab niszczy się szybciej niż nylon, jednak nie brudzi się on tak łatwo jak nić nylonowa, a także nie rozciąga się. Węzełki pomiędzy poszczególnymi perłami uniemożliwiają uderzanie i rysowanie pereł jedna o drugą.

Ekspert gemolog lub jubiler może naprawić uszkodzone i zarysowane perły, o ile uszkodzenie to nie jest bardzo głębokie, przeciętnie, grubość warstwy masy perłowej na perle hodowanej wynosi of 0,8 do 1,22 mm).

Perły naturalne - pielęgnacja, właściwości, cechy

Sklep z biżuterią srebrną oraz pamiątkami: https://www.forum-bizuteria.com/viewtopic.php?f=13&t=1001
biżuteria srebrna
pamiątki srebrne
AnKa Biżuteria
 

Awatar użytkownika
Perły

Re: Perły naturalne - pielęgnacja, właściwości, cechy

Post autor: Perły » 26 lut 2018, o 15:24

Grupa: produkt naturalny pochodzenia organicznego
Barwa: biała, białoróżowa, kremowa, różowa, żółta, szara, ciemnoszara, czarna z refleksem zielonym, niebieskim lub oberżynowym, białozielonkawa o tęczowym połysku lub czarna. Na barwie podstawowej często występują dodatkowe barwy - np. punktowo różowa (tzw. Orient) a także jako zjawisko gry braw niebieskozielonej, fioletowej, purpurowej, niebieskiej lub zielonej, modyfikujących barwę różową (tzw. Overton).
Wzór chemiczny: CaCO3 (Aragonit 82-86%) + substancja organiczna (konchiolina 10-14%) + woda (2%)
Połysk: Na intensywność połysku Pereł ma wpływ temperatura wody, w której żyją małże. Perły hodowane w ciepłych wodach mają połysk matowy, natomiast te hodowane w zimnych wodach mają połysk intensywnie błyszczący. Układ krystalograficzny: (rombowe) mikrokrystaliczne
Twardość w skali Mohsa: 3,0-4,5; mimo tego są bardzo mocne
Gęstość: 2,60-2,85 g/cm³
Łupliwość: brak
Przełam: nierówny
Inkluzje: Przy nierównomiernym rozmieszeniu konchioliny występuje plamistość.
Pochodzenie: produkt naturalny pochodzenia organicznego produkowany przez małże perłopławów i ślimaki.
Występowanie: Wybrzeże mórz otaczających Zatokę Perską (7/8 produkcji światowej, Arabia Saudyjska, Iran, Wyspa Bahrain), Zatoka Mannar (Sri Lanka, Indie), Morze Czerwone, Madagaskar, Birma, Indonezja, Filipiny, Fidżi, Tahiti, Japonia, Chiny (perły słodkowodne), Haiti, Meksyk, Panama, USA (Floryda, Kalifornia).

Opis:

Perły to produkty naturalne pochodzenia organicznego. Powstają w płaszczu muszli małż morskich - perłopławów (mięczaki, głównie z rodzaju Pteria) jako naturalna ochrona przed podrażnieniem wywołanym przez ciało obce (np. ziarnko piasku), które przedostało się do wnętrza ich skorupy. Budowa pereł jest podobna do budowy wewnętrznej strony muszli, powszechnie nazywanej masą lub macicą perłową. Jej głównym składnikiem jest odmiana węglanu wapnia - aragonit oraz konchiolina - jeden z rodzajów białka. Zatem dostanie się do wnętrza muszli małża jakiegokolwiek ciała obcego skutkuje wytworzeniem wokół niego koncentrycznych warstw aragonitowo-konchiolinowych.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Nazwa "perła" najprawdopodobniej została zapożyczona od łacińskiego słowa „perula”. Inne źródła podają, iż może pochodzić od nazwy gatunku małża (łac. "perna") lub swojego kulistego kształtu (łac. "sphaerula").
Rozróżniamy trzy rodzaje naturalnych Pereł najczęściej używanych do wyrobu biżuterii: Perły słodkowodne, Perły Mórz Południowych (z Australii, Filipin, Tahiti i Polinezji) oraz Perły Akoya (z mórz wokół Japonii). Regularne kuliste Perły Akoya osiągają dziś ceny zbliżone do pereł naturalnych. Każdy z tych trzech rodzajów Pereł produkowany jest przez inny gatunek małż żyjący w odmiennych warunkach środowiska naturalnego.
Hodowla małż jest pracą ręczną, długotrwałą, pracochłonną i wymagającą ogromnej wiedzy oraz doświadczenia. Każdy szczegół i kolejność wykonywanych czynności jest niezwykle istotna. Perłowy zarodek pochodzi z grubej muszli małży słodkowodnych ze Stanów Zjednoczonych lub Chin. Na 100 małż, którym ręcznie wszczepiono „jądro” Perły (to żywa tkanka płaszcza z innego małża + okrągły zarodek perłowy) - otrzymuje się 50 sztuk pereł hodowlanych o różnej jakości: 5% wysokiej, 25% średniej i 20% niskiej jakości. Druga połowa małż umiera lub zarodek umieszczony w nich przesuwa się a małż nie wykształca wokół niego powłoki.
Średnica Pereł naturalnych i hodowanych pochodzących z Japonii i Chin wynosi przeważnie 2-9,5 mm. Perły Mórz Południowych są większe i osiągają wymiary 9-14 mm. Perły o średnicy większej niż 14 mm są spotykane bardzo rzadko. Współczesne Perły bardzo dobrej jakości powinny mieć grubość powłoki od 0,4 do 0,8 mm. Potrzeba na to dwóch sezonów hodowlanych, czyli około 17-19 miesięcy. Perły o akceptowanej na rynku jakości mają powłokę o grubości około 0,3 mm. Na ich wyhodowanie potrzeba tylko jednego sezonu hodowlanego, czyli około 7-9 miesięcy.
Jednym z kryterium oceny jakości Pereł jest powszechnie stosowana skala ocen: A, A+, AA, AA+, AAA, gdzie AAA jest oznacza perły o najlepszej jakości i tym samym - najdroższe.
Perły występują w bardzo wielu kształtach - gruszkowaty, pierścieniowy, płaski, nieregularny (tzw. barok), kształt kropli, guzikowy, ziarnisty, ryżowy, połówkowy, ćwiartkowy, zaokrąglony, kulisty (uważany za najdoskonalszy i najdroższy). Perfekcyjnie okrągłe Perły są bardzo rzadkie i najbardziej wartościowe.
Barwa Pereł zależna jest od gatunku małża perłorodnego, który ją stworzył i jego warunków naturalnych, w których żył. Biała lub białoróżowa Perła produkowana jest przez japońskiego małża Pinctada fucata. Perły z Australii, Birmy, Filipin i Indonezji produkowane głównie przez gatunek Pinctada maxima są białe, białoróżowe, kremowe, różowe i żółte. Natomiast Perły szare i czarne z zielonym, niebieskim lub czerwonym odblaskiem produkuje Pinctada margaritifera z Polinezji. Małż Unio z rzek i jezior tworzy natomiast Perły białawe lub białozielonkawe. Ze względu na rzadkość występowania - najbardziej pożądanymi Perłami są kolejno Perły różowe, niebieskie i zielone. Oczywiście kolory muszą być stworzone przez małża, a nie sztucznie barwione przez człowieka. Na rynku spotykamy bowiem Perły hodowlane barwione maszynowo na prawie wszystkie dostępne kolory.
Rozróżnienie pereł hodowlanych od pereł naturalnych odbywa się za pomocą promieni rentgenowskich metodą radiograficzną, a wynik uzyskać można już po jednej minucie. Przy oświetlaniu naturalnej perły powstaje jasna plama, przy oświetlaniu hodowanej perły powstaje plama, której środek (odpowiadający jądru) jest jasny i odcina się wyraźnie od zewnętrznych części.Pielęgnacja i środki ostrożności:Perły zbudowane są z substancji organicznej i dlatego nie są produktem trwałym. Łatwo podlegają zmianom pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych - w wilgoci pęcznieją, podczas suszy - wysychają, mogą się kruszyć i rozpaść. Perły zatem „starzeją się” i średnio żyją 100-150 lat (choć zdarzają się okazy kilkusetletnie). Gdy są długo i często noszone mogą ulec deformacji i zmienić swój pierwotny kształt. Są również wrażliwe na kwasy, pot wydzielany przez skórę (jego kwaśny odczyn), kosmetyki, lakier do włosów. Nawet przy ostrożnym obchodzeniu się z nimi na skutek rozkładu konchioliny tracą blask. Perły mające wiele lat mogą ciemnieć i zmieniać barwę na stalowoszarą. Uwaga! Perły należy przechowywać w miękkiej tkaninie z dala od metali tak, by ich krucha powierzchnia nie uległa zniszczeniu. Można je umyć raz na pół roku w wodzie z solą.

Właściwości:

Perły ze względu na swoje organiczne pochodzenie równoważą rytm naszego życia i gospodarkę hormonalną z cyklami Księżyca. Stabilizacja przemiany materii, równowaga wodno-lipidowa, oczyszczanie organizmu z toksyn i odnowa komórek, w tym również tych dotkniętych chorobami, czynią funkcjonowanie naszego organizmu zgodne z rytmem przemian zachodzących w naturze. Jak w naturze to, co przemija - rodzi się na nowo, niejednokrotnie jeszcze silniejsze, tak również nasz organizm jest w stanie wygrać walkę z każdą pojawiającą się dysfunkcją lub chorobą.
Perły powinny stanowić dodatek codziennego stroju w szczególności tych kobiet, których miesięczne cykle są nieregularne, a dolegliwości kobiece utrudniają normalne funkcjonowanie. Poleca się je kobietom, które mają trudności z zajściem w ciążę, a także kobietom w ciąży lub w okresie przekwitania. Pomagają, mówiąc w przenośni, „odrodzić się na nowo” lub „zrzucić starą skórę węża”, czyli zamknąć pewien rozdział i rozpocząć w życiu nowy etap. Dodatkowo pogłębiają poczucie własnej wartości, samoakceptację, dodają atrakcyjności i kobiecości. Możemy po prostu siebie polubić, poczuć się pięknie i w rzeczywistości tak być postrzegane przez innych.
Jeśli chodzi o przesąd, iż perły to łzy czyli coś, co przynosi nieszczęście, nie wierzmy mu. Jeżeli mamy kojarzyć je ze łzami - to tylko tymi ze szczęścia. Ewentualnie ze łzami oczyszczającymi nasze emocje po tym, co się skończyło, by mogło zacząć się coś zupełnie innego, lepszego.

Perły wg medycyny niekonwencjonalnej:

• Zawierają duże ilości wapnia, stąd mogą pomóc w przypadku chorób spowodowanych brakiem tego elementu, np. wzmacniają kości i zęby.
• Stymulują procesy wydalania i oczyszczania organizmu oraz obniżają poziom cholesterolu.
• Wspomagają leczenie chorób wątroby.
• Niwelują chroniczne bóle głowy i migreny.
• Pomagają przy zwalczaniu alergii, astmy, przeziębieniach, zapaleniu oskrzeli i infekcji płucnych.
• Wzmacniają system nerwowy, gruczoły nadnerczy, śledzionę oraz mięśnie.
• Łagodzą objawy choroby wrzodowej żołądka, działają korzystnie na jelita i stymulują trawienie.
• Pomagają przy dolegliwościach serca i układu krążenia, anemii a także dróg oddechowych.
• W tradycyjnej medycynie chińskiej proszek perłowy stosowano bezpośrednio na skórę dla jej odżywienia i opóźnienia procesów starzenia.
• Perły mają zdolność pochłaniania szkodliwego promieniowania, stąd zapobiegają niekorzystnym następstwom jego działania – powstawaniu wolnych rodników i starzeniu się skóry.

Awatar użytkownika
Natka

Re: Perły naturalne - pielęgnacja, właściwości, cechy

Post autor: Natka » 26 lut 2018, o 16:05

Sznur pereł lub wypełniona z nich bransoletka są niezwykle ważnymi elementami biżuterii pożądanymi przez kobiety. Ich piękny wygląd przyciąga wzrok, szczególnie jeśli stanowią one dodatek do eleganckiej sukienki wieczorowej.

Czym są perły?

Naturalne perły to produkty naturalne o charakterystycznym, okrągłym kształcie, wytwarzane przez organizmy żywe. Zbudowane są one z aragonitu, substancji organicznych oraz wody i występują najczęściej w barwie białej, kremowej, różowej lub białoróżowej. Oprócz tego, w zależności od temperatury wody, w której są hodowane, przyjmują one inny połysk. Te hodowane w wodach ciepłych, mają połysk matowy, a w zimnych - błyszczący.

Jak powstają perły?

Perły naturalne produkowane są przez żywe organizmy. Najczęściej są to małże, ale również zdarza się, że perły są dziełem ślimaków morskich, zamieszkujących morza i oceany. Jak wytwarzane są perły? Perły powstają w muszlach. Są one sposobem ochrony organizmów przed ciałami obcymi dostającymi się do skorupy i związanymi z nimi podrażnieniami (przykładem może być tutaj ziarnko piasku, które wyrządziłoby bez takiej ochrony sporą krzywdę organizmom żyjącym w wodzie). Perły wytwarzane są przez organizmy zwykle z węglanu wapnia i białka.

Za ojczyznę pereł uważa się Zatoką Perską, aczkolwiek można je także napotkać w wielu innych zakątkach świata. Występują one najczęściej w akwenach ze słoną wodą, ale istnieją również perły słodkowodne.

Wytrzymałość i pielęgnacja pereł

Średni okres "życia" pereł to około 100-150 lat. Biżuteria z nich wykonana nie jest zatem tak trwała, jak ta wykonana ze srebra lub ze złota. Perły powstają bowiem z substancji organicznych. Aby mogły one osiągnąć ten wiek i cieszyć oko przez wiele lat, należy dodatkowo pamiętać o ich właściwej pielęgnacji. Przede wszystkim, gdy się ich nie nosi, powinny być one przechowywane w miękkiej tkaninie, a raz na pół roku - myte w wodzie z solą. W ten sposób ich procesy deformacyjne zostaną zastopowane i nie stracą one swojego niezwykłego blasku przez długi czas, nawet w toku ich intensywnego użytkowania.

Pozytywne właściwości pereł

Mało osób wie, że bransoletka lub naszyjnik z pereł mają prozdrowotne właściwości. Informacje na ten temat zaczęły spływać stosunkowo niedawno, na fali popularności medycyny niekonwencjonalnej.

Uważa się, że noszone regularnie perły mogą m.in.:
- oczyścić organizm z toksyn i obniżyć poziom cholesterolu,
- regulować gospodarkę hormonalną organizmu,
- wspomagać regularność cykli miesiączkowych organizmu, ale również ułatwiać zajście w ciążę czy też łagodzić dolegliwości związane z przekwitaniem,

- minimalizować bóle głowy oraz przeciwdziałać migrenom,

- pomagać w zwalczaniu astmy i alergii,

- wzmacniać kości i zęby, pomagając w schorzeniach z nimi związanych (dzięki temu, że zawierają one w sobie spore ilości wapnia).

Perły, zgodnie z medycyną niekonwencjonalną, mogą wiec pomóc organizmowi na wielu obszarach. Z drugiej strony nie należy ich jednak traktować jako zamiennika terapii konwencjonalnej lecz raczej jako jej uzupełnienie.

kingimoc
Posty: 1
Rejestracja: 3 paź 2018, o 08:13

Re: Perły naturalne - pielęgnacja, właściwości, cechy

Post autor: kingimoc » 3 paź 2018, o 08:18

Jest jedno miejsce, gdzie kamienie naturalne nie mają przednimi żadnych tajemnic. - miejsce gdzie można serwisować, wyceniać kamienie szlachetne - 100% rzetelności i wszystko poparte europejskimi certyfikatami

Awatar użytkownika
Milena z Wrocka

Re: Perły naturalne - pielęgnacja, właściwości, cechy

Post autor: Milena z Wrocka » 6 lis 2018, o 17:01

Kto poza jubilerami chce korzystać z tego serwisu? To pewnie spore koszty samej wysyłki i też samo sprawdzenie kamienia dużo kosztuje.

ODPOWIEDZ