Czy kolczyki ze stali szlachetnej uczulają

Dowiesz się o kolczykach dla kobiet oraz mężczyzn, o kolczykach oksydowanych czy rodowanych srebrnych oraz złotych. Zapraszam do zadawania pytań oraz korzystania z wiedzy opublikowanej na forum. Tutaj znajdziesz wszystkie informacje o kolczykach: jak się je robi, co oznacza kolczyk na wkrętki, czy na angielskie zapięcie.
Awatar użytkownika
Karolina
Posty: 131
Rejestracja: 27 sie 2010, o 11:29

Czy kolczyki ze stali szlachetnej uczulają

Post autor: Karolina » 10 sie 2018, o 20:29

Wiecie czy kolczyki ze stali szlachetnej uczulają?

Czy kolczyki ze stali szlachetnej uczulają

Sklep z biżuterią srebrną oraz pamiątkami: https://www.forum-bizuteria.com/viewtopic.php?f=13&t=1001
biżuteria srebrna
pamiątki srebrne
AnKa Biżuteria
 

Awatar użytkownika
Ullka

Re: Czy kolczyki ze stali szlachetnej uczulają

Post autor: Ullka » 8 wrz 2018, o 12:06

Stal nierdzewna jest znana ze swoich zalet i pozytywnych właściwości takich jak hypoalergiczność i nierdzewność. Od kilku lat biżuteria ze stali jest coraz chętniej kupowana nie tylko przez osoby mające problemy skórne. Jest z niej wytwarzana biżuteria zarówno dla mężczyzn jak i kobiet. Praktycznie w każdym salonie jubilerskim i w sklepach internetowych z błyskotkami możemy znaleźć dział z biżuterią ze stali chirurgicznej. Obecnie wytwarza się z niej nie tylko biżuterię do body piercingu, czyli kolczykowania ciała, ale także nowoczesne formy takie jak naszyjniki, łańcuszki, obrączki oraz bransoletki. Często zastanawiamy się z jakiego metalu wybrać biżuterię, żeby podczas jej codziennego noszenia nie dostać uczulenia.

Jeszcze kilka lata temu biżuteria ze stali nie była powszechnie dostępna. Raczej królowała w sklepach biżuteria ze srebra lub złota. Dziedzina wytwarzania biżuterii ze stali chirurgicznej jest stosunkowo młoda, a w Polsce jej wzmożony rozwój nastąpił dopiero po 2000 roku. Zyskała swoich zwolenników zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. Stal jest bardzo eleganckim w wyglądzie metalem i jednocześnie posiada szereg zalet. Odpowiedzmy sobie zatem na pytania: Czy stal nierdzewna uczula? Jakie metale nie uczulają? Dlaczego niektóre stopy metali wywołują reakcje uczuleniowe? Na te pytania postaramy się teraz odpowiedzieć. Wyjaśnimy dlaczego stal chirurgiczna nie uczula, a inne stopy metali tak.

Dlaczego stal nierdzewna nie uczula?
Stal nierdzewna jest znana ze swoich właściwości hipoalergicznych. Stal nierdzewna nie uczula. Najczęstszą przyczyną alergii jest nikiel, który możemy także zaobserwować w składzie chemicznym stali nierdzewnej. Zazwyczaj wyroby zawierające w swoim składzie nikiel powodują kontaktowe uczulenie skóry. Stal nierdzewna stanowi jednak wyjątek w tym zakresie. Pomimo, że zawiera nikiel i to nie w małej ilości, bo około 10-13%, praktycznie nie uwalnia jego związków do naszej skóry. Ilość niklu przedostająca się do organizmu np. z kolczyków ze stali chirurgicznej 316l to 0,01 ug/cm^2/tydzień (ug – mikrogram jednostka masy równa jednej milionowej grama (0,000001g). Jest to wartość obojętna dla naszego organizmu. Dlatego bez obaw stosuje się ją także w chirurgii do wstawiania części łączących kości i implanty. Stal 316L nie powoduje (u większości ludzi) uczuleń. Oczywiście także od tego mogą zdarzyć się wyjątki, choć następuje to bardzo, bardzo rzadko. Należy pamiętać, że związki niklu występują też w stopach złota i srebra. Biżuteria z tych metali teoretycznie jest bezpieczna dla alergików, jednak w wielu przypadkach także i ona wywołuje objawy alergii. Głównym składnikiem stopów srebra jest miedź. Często są stosowane także stopy srebra właśnie z niklem, z cynkiem, kadmem lub manganem.

Alergia na nikiel
To właśnie metale powodują najczęściej reakcje uczuleniowe. Uczula głównie nikiel, chrom, kobalt i pallad. Nadwrażliwość na miedź, złoto i cynk występują rzadziej. Skupmy się teraz na niklu. To właśnie on jest najczęstszym powodem występowania reakcji uczuleniowych. Jest dość mocnym alergenem. U kobiet nikiel powoduje 4 razy częściej uczulenie niż u mężczyzn. Ocenia się, że 20% populacji kobiet i 6% mężczyzn w Europie jest uczulonych na nikiel. Prawdopodobnie jest to związane z tym, że to kobiety noszą częściej biżuterię wykonaną z metalowych stopów. Mężczyźni mogą stykać się z niklem, który jest zawarty w guzikach przy spodniach, sprzączkach, oprawkach okularów, kopertach zegarków, natomiast u kobiet dochodzą wyroby biżuteryjne, zwłaszcza kolczyki. To, że jesteśmy alergikami, często odkrywamy po zwykłym przekłuciu uszu i noszeniu tanich, metalowych kolczyków. Alergia na nikiel może objawiać się jako kontaktowe zapalenie skóry, zapalenie śluzówki nosa, zapalenie spojówek, astma lub ogólnoustrojowa alergia na nikiel. Najczęściej jednak występuje w formie wyprysków na skórze w miejscu gdzie stykała się z elementami zawierającymi i wydzielającymi nikiel. Jest to tzw. alergiczny wyprysk kontaktowy. Oprócz wspomnianych już wcześniej wyrobów, które najczęściej wywołuję alergię możemy jeszcze wymienić: klamry pasków, zamki błyskawiczne, metalowe nity, telefony komórkowe, igły i naczynia.

Jak widać stal nierdzewna jest jednym z bardzo bezpiecznych stopów, który mogą używać także alergicy. Stal nierdzewna nie uczula. Pomimo, że zawiera w składzie nikiel praktycznie nie uwalnia jego związków do naszego organizmu. Możemy bezpiecznie nosić kolczyki wykonane ze stali, bransoletki, łańcuszki i naszyjniki, bez obaw, że dostaniemy wysypkę na naszej skórze.

Awatar użytkownika
kikitek369

Re: Czy kolczyki ze stali szlachetnej uczulają

Post autor: kikitek369 » 16 kwie 2019, o 03:03

Stal rdzewieje więc nie wiem skąd te plotki że jest inaczej może tylko dlatego by zachęcić do jej kupowania. Osobiście mam 7 pierścionków ze stali złotej ( polasilam się i kupiłam od razu na raz bo tanio ) mam także bransoletke i łańcuszek. Pierścionki wyglądają fatalnie po niecałym miesiącu noszenia. Nie sciagam, robię wszystko w nich i widać że kolor zszedł zamiast złotego widać ciemny kolor. Obrączka która nosiłam krótko na palcu zostawiała ślad sińca. Co do bransoletki jest nietrwała do chwile się odpina i uszkodziło się zapięcie jednak do tej pory pięknie wygląda. Łańcuszek tak samo. Więc wniosek taki że ta biżuteria jest tylko dla ozdoby nie na co dzień do życia. Gdybym miała świadomość taką że jednak to strata pieniędzy to zainwestowała bym w prawdziwe złoto. Nie powiem prezentuje się to super, jest tanie ale niepraktyczne chyba że ktoś będzie ściągał co chwilę do robot domowych. Bransoletka i łańcuszek rączej się nie rysują dlatego są twalsze. Ps co do stali srebrnej nie miałam więc nie wiem jak się zachowuje. Ale złota traci kolor!!! Brudzi!!! A na dodatek może uczulać!!!

Awatar użytkownika
ForumMaster
Administrator
Posty: 617
Rejestracja: 31 gru 2009, o 10:02

Re: Czy kolczyki ze stali szlachetnej uczulają

Post autor: ForumMaster » 5 maja 2019, o 19:08

tak, dlatego nie warto kupować podróbek złota czy srebra - trzeba upewnić się że to co kupujemy to jest złoto lub srebro i jest odpowiedniej próby - dodatkowo też jak dobierze się kamienie naturalne to będziemy się cieszyć biżuterią przez lata.

Stal nierdzewna to inaczej stal chirurgiczna i ona też jest na lata, chyba że jest to podróbka to niestety ale długo się nią nie nacieszymy

Awatar użytkownika
Aleks

Re: Czy kolczyki ze stali szlachetnej uczulają

Post autor: Aleks » 8 maja 2019, o 16:47

Stal nierdzewna nie uczula. Czy ktoś słyszał o takim przypadku?

Awatar użytkownika
ForumMaster
Administrator
Posty: 617
Rejestracja: 31 gru 2009, o 10:02

Re: Czy kolczyki ze stali szlachetnej uczulają

Post autor: ForumMaster » 24 cze 2019, o 12:08

stal nierdzewna nie uczula - to jest potwierdzone.

Awatar użytkownika
Martusia
Posty: 45
Rejestracja: 10 lis 2020, o 20:35

Re: Czy kolczyki ze stali szlachetnej uczulają

Post autor: Martusia » 26 mar 2021, o 19:30

Tak, stal nierdzewna na biżuterię jest zwykle hipoalergiczna, czyli bezpieczna dla alergików. Kupiłam w AnKa Biżuteria i są świetne :)
https://www.ankabizuteria.pl/kolczyki
Załączniki
kolczyki-dali-ze-stali-szlachetnej-stali-i-zlota[1].jpg

ODPOWIEDZ