Czy kolczyki ze stali szlachetnej uczulają

Wszystko o kolczykach dla kobiet oraz mężczyzn, o kolczykach oksydowanych czy rodowanych srebrnych oraz złotych. Zapraszam do zadawania pytań oraz korzystania z wiedzy opublikowanej na forum. Tutaj znajdziesz wszystkie informacje o kolczykach: jak się je robi, co oznacza kolczyk na wkrętki, czy na angielskie zapięcie.
Awatar użytkownika
Karolina
Posty: 50
Rejestracja: 27 sie 2010, o 11:29

Czy kolczyki ze stali szlachetnej uczulają

Post autor: Karolina » 10 sie 2018, o 20:29

Wiecie czy kolczyki ze stali szlachetnej uczulają?

Czy kolczyki ze stali szlachetnej uczulają

Sklep z biżuterią srebrną oraz pamiątkami: https://www.ankabizuteria.pl/
biżuteria srebrna
pamiątki srebrne
AnKa Biżuteria
 

Awatar użytkownika
Ullka

Re: Czy kolczyki ze stali szlachetnej uczulają

Post autor: Ullka » 8 wrz 2018, o 12:06

Stal nierdzewna jest znana ze swoich zalet i pozytywnych właściwości takich jak hypoalergiczność i nierdzewność. Od kilku lat biżuteria ze stali jest coraz chętniej kupowana nie tylko przez osoby mające problemy skórne. Jest z niej wytwarzana biżuteria zarówno dla mężczyzn jak i kobiet. Praktycznie w każdym salonie jubilerskim i w sklepach internetowych z błyskotkami możemy znaleźć dział z biżuterią ze stali chirurgicznej. Obecnie wytwarza się z niej nie tylko biżuterię do body piercingu, czyli kolczykowania ciała, ale także nowoczesne formy takie jak naszyjniki, łańcuszki, obrączki oraz bransoletki. Często zastanawiamy się z jakiego metalu wybrać biżuterię, żeby podczas jej codziennego noszenia nie dostać uczulenia.

Jeszcze kilka lata temu biżuteria ze stali nie była powszechnie dostępna. Raczej królowała w sklepach biżuteria ze srebra lub złota. Dziedzina wytwarzania biżuterii ze stali chirurgicznej jest stosunkowo młoda, a w Polsce jej wzmożony rozwój nastąpił dopiero po 2000 roku. Zyskała swoich zwolenników zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. Stal jest bardzo eleganckim w wyglądzie metalem i jednocześnie posiada szereg zalet. Odpowiedzmy sobie zatem na pytania: Czy stal nierdzewna uczula? Jakie metale nie uczulają? Dlaczego niektóre stopy metali wywołują reakcje uczuleniowe? Na te pytania postaramy się teraz odpowiedzieć. Wyjaśnimy dlaczego stal chirurgiczna nie uczula, a inne stopy metali tak.

Dlaczego stal nierdzewna nie uczula?
Stal nierdzewna jest znana ze swoich właściwości hipoalergicznych. Stal nierdzewna nie uczula. Najczęstszą przyczyną alergii jest nikiel, który możemy także zaobserwować w składzie chemicznym stali nierdzewnej. Zazwyczaj wyroby zawierające w swoim składzie nikiel powodują kontaktowe uczulenie skóry. Stal nierdzewna stanowi jednak wyjątek w tym zakresie. Pomimo, że zawiera nikiel i to nie w małej ilości, bo około 10-13%, praktycznie nie uwalnia jego związków do naszej skóry. Ilość niklu przedostająca się do organizmu np. z kolczyków ze stali chirurgicznej 316l to 0,01 ug/cm^2/tydzień (ug – mikrogram jednostka masy równa jednej milionowej grama (0,000001g). Jest to wartość obojętna dla naszego organizmu. Dlatego bez obaw stosuje się ją także w chirurgii do wstawiania części łączących kości i implanty. Stal 316L nie powoduje (u większości ludzi) uczuleń. Oczywiście także od tego mogą zdarzyć się wyjątki, choć następuje to bardzo, bardzo rzadko. Należy pamiętać, że związki niklu występują też w stopach złota i srebra. Biżuteria z tych metali teoretycznie jest bezpieczna dla alergików, jednak w wielu przypadkach także i ona wywołuje objawy alergii. Głównym składnikiem stopów srebra jest miedź. Często są stosowane także stopy srebra właśnie z niklem, z cynkiem, kadmem lub manganem.

Alergia na nikiel
To właśnie metale powodują najczęściej reakcje uczuleniowe. Uczula głównie nikiel, chrom, kobalt i pallad. Nadwrażliwość na miedź, złoto i cynk występują rzadziej. Skupmy się teraz na niklu. To właśnie on jest najczęstszym powodem występowania reakcji uczuleniowych. Jest dość mocnym alergenem. U kobiet nikiel powoduje 4 razy częściej uczulenie niż u mężczyzn. Ocenia się, że 20% populacji kobiet i 6% mężczyzn w Europie jest uczulonych na nikiel. Prawdopodobnie jest to związane z tym, że to kobiety noszą częściej biżuterię wykonaną z metalowych stopów. Mężczyźni mogą stykać się z niklem, który jest zawarty w guzikach przy spodniach, sprzączkach, oprawkach okularów, kopertach zegarków, natomiast u kobiet dochodzą wyroby biżuteryjne, zwłaszcza kolczyki. To, że jesteśmy alergikami, często odkrywamy po zwykłym przekłuciu uszu i noszeniu tanich, metalowych kolczyków. Alergia na nikiel może objawiać się jako kontaktowe zapalenie skóry, zapalenie śluzówki nosa, zapalenie spojówek, astma lub ogólnoustrojowa alergia na nikiel. Najczęściej jednak występuje w formie wyprysków na skórze w miejscu gdzie stykała się z elementami zawierającymi i wydzielającymi nikiel. Jest to tzw. alergiczny wyprysk kontaktowy. Oprócz wspomnianych już wcześniej wyrobów, które najczęściej wywołuję alergię możemy jeszcze wymienić: klamry pasków, zamki błyskawiczne, metalowe nity, telefony komórkowe, igły i naczynia.

Jak widać stal nierdzewna jest jednym z bardzo bezpiecznych stopów, który mogą używać także alergicy. Stal nierdzewna nie uczula. Pomimo, że zawiera w składzie nikiel praktycznie nie uwalnia jego związków do naszego organizmu. Możemy bezpiecznie nosić kolczyki wykonane ze stali, bransoletki, łańcuszki i naszyjniki, bez obaw, że dostaniemy wysypkę na naszej skórze.

ODPOWIEDZ