sodalit biżuteria

Jaka to modna biżuteria, gdzie kupować, co nosić. Wszystko o biżuterii dla kobiet.

Samo słowo BIŻUTERIA jest to nie tylko ozdoba ale także bogata symbolika. Sama biżuteria od praktycznie zawsze oznaczała niezwykłe bogactwo i przepych. W czasach obecnych już niekoniecznie. Symbolika zmieniała się i modyfikowała wraz z upływem lat na przestrzeni kolejnych wieków. Najbardziej rozpowszechnionym symbolem jest noszenie obrączek. Symbol uznawany na całym świecie oznaczający zaślubiny. Swoją własną symbolikę posiadają również diamenty i perły. Symbolem zatem może być nie tylko kształt ale także materiał. Symboliczne są zawieszki, np. te przedstawiające Jezusa lub Maryjki, niektóre bransoletki, a także korale.

W przypadku korali decydujący nie jest kształt, a raczej użyty rodzaj kamyka. Przesyconą bogactwami jest biżuteria celtycka. W biżuterii celtyckiej symbolika dotyczy zarówno kształtów jak i motywów. Biżuteria symboliczna cieszy się ogromną sprzedażą, jest chętnie wręczanym jak i otrzymywanym prezentem. Szeroki opis dotyczący symboliki i znaczenia biżuterii znajdziemy w Internecie

Srebrna biżuteria damska to symbol elegancji i subtelności. Srebro jest cenione za swój delikatny blask i uniwersalność - pasuje do większości stylizacji i dodaje im elegancji. Na naszym forum jubilerskim znajdziesz wiele informacji na temat srebrnej biżuterii, od porad na temat jej wyboru i konserwacji, po inspiracje i pomysły na stylizacje.

Biżuteria dla kobiet to nie tylko dodatek, ale także sposób wyrażania siebie. Srebrna biżuteria może podkreślić Twoją osobowość, dodać blasku codziennym stylizacjom lub uczynić specjalne okazje jeszcze bardziej niezapomnianymi. Na naszym forum jubilerskim znajdziesz wiele inspiracji na srebrne kolczyki, bransoletki, naszyjniki i pierścionki, które dodadzą blasku każdej stylizacji.

Modna biżuteria to nie tylko kwestia aktualnych trendów, ale także indywidualnego stylu. Na naszym forum jubilerskim znajdziesz wiele pomysłów na to, jak nosić srebrną biżuterię, aby podkreślić swój styl i osobowość.

Zapraszamy do udziału w dyskusjach na naszym forum jubilerskim. Możesz zadawać pytania, dzielić się swoimi doświadczeniami i pomysłami, a także pomagać innym w wyborze idealnej biżuterii. Dołącz do naszej społeczności i odkryj piękno srebrnej biżuterii!
Awatar użytkownika
sylusia
Posty: 15387
Rejestracja: 26 lut 2010, o 23:59

sodalit biżuteria

Post autor: sylusia » 13 sty 2020, o 23:03

Mam pytanie o sodalit biżuteria - kto podpowie mi?

sodalit biżuteria

Sklep z biżuterią srebrną oraz pamiątkami: https://www.forum-bizuteria.com/viewtopic.php?f=13&t=1001
biżuteria srebrna
pamiątki srebrne
AnKa Biżuteria
 

Awatar użytkownika
Majka1212
Posty: 125
Rejestracja: 7 gru 2020, o 21:02

Re: sodalit biżuteria

Post autor: Majka1212 » 24 sty 2022, o 10:18

Gdzie występuje sodalit?
Sodalit jest stosunkowo rzadko występującym minerałem. Spotkać go można w zaledwie kilku miejscach na ziemi, dlatego tym bardziej biżuteria z sodalitem jest wyjątkowa. Najbardziej znaną kopalnią tego kamienia jest Bancroft w Kanadzie, jednak jego złoża znajdują się również m.in. w USA, Brazylii, Boliwii, Indiach, Birmie, Rosji, Portugalii i na Grenlandii. Ciekawe jest też pochodzenie włoskich sodalitów – w czystej postaci kamienie te można znaleźć w lawach Wezuwiusza. Najcenniejsze, półprzezroczyste okazy pochodzą jednak z afrykańskiej Namibii.

Sodalit – kamień o właściwościach fotochromatycznych
W 1991 roku na Półwyspie Kolskim w Rosji natrafiono na fioletową odmianę sodalitu, którą nazwano hakmanitem. Charakterystyczną cechą tego kamienia jest odwracalna zmiana barwy minerału pod wpływem światła. To samo zjawisko wykorzystuje się m.in. w produkcji okularów fotochromatycznych.

Fioletowy sodalit pod wpływem światła zmienia barwę na białą lub szarą, biały z kolei staje się fioletowo-różowy, a nawet czerwony. Ukryty przed działaniem promieniowania świetlnego kamień powraca do swojego pierwotnego koloru. Zjawisko, które minerał zawdzięcza obecności siarki w swoim składzie, zachodzi tak długo, aż sodalit nie zostanie poddany obróbce cieplnej. Wysoka temperatura utrwala barwę kamienia.

Urokliwy sodalit – gdzie stosuje się ten kamień?
Sodalit znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach zdobnictwa, jest również kamieniem kolekcjonerskim. Najczęściej stanowi materiał rzeźbiarski i okładzinowy, występuje w elementach galanterii ozdobnej, np. w sprzączkach pasów, wykorzystuje się go także w jubilerstwie. Zwykle szlifuje się kamień w gładkie kule oraz kaboszony, choć to nie są jedyne kształty, jakie przyjmuje. Można spotkać również sodalit w formie łezek, wałków lub owali oraz prostokątów wykorzystywanych w kolczykach, pierścionkach, bransoletkach czy zawieszkach. Minerał ten stosowany jest w wielu technikach biżuteryjnych – sutaszu, beadingu, metaloplastyce czy wire-wrappingu. Świetnie łączy się ze złotem oraz srebrem i bardzo często jest oprawiany właśnie w te szlachetne metale.

Ze względu na delikatność i kruchość minerału najrzadszą formą szlifu jest fasetowanie (szlifowanie w taki sposób, żeby uzyskać ukośnie ścięte krawędzie – kamień staje się kanciasty).

Właściwości magiczne przypisywane sodalitowi
Ze względu na niepowtarzalny urok oraz fotochromatyczność niektórych okazów sodalitowi przypisuje się właściwości ezoteryczne. Uważa się go za kamień oświecenia umysłu, który sprawia, że człowiek łączy się ze swoją wyższą świadomością na planie fizycznej egzystencji. Minerał pozwala na integrację myślenia logicznego z intuicyjnym, a także sprzyja wejściu w głęboki stan medytacyjny.

Za sprawą działania kamienia właścicielka sodalitu otwiera się na duchowe dary, takie jak poczucie radości i wolności, niezależne od rzeczywistych okoliczności. Ten kamień szlachetny pomaga zrozumieć sytuację, w jakiej człowiek się znalazł w danym momencie życia, a także odpowiedzieć na pytanie, dlaczego przechodzi przez określone doświadczenia.

Niebieski sodalit – właściwości kamienia
Sodalit jest minerałem zaliczanym do największej grupy krzemianów, czyli do skaleni. Swoją nazwę, która powstała z połączenia słów soda i lithos (z gr. skała), zawdzięcza właśnie dużej zawartości sodu w swoim składzie. Najczęściej wykorzystywany i najbardziej pożądany jest sodalit o niebieskiej barwie, choć kamień przybiera również inne kolory – bywa żółtawy, zielony, biały lub szary, a nawet różowy.

Na tym kruchym, blednącym pod wpływem światła słonecznego minerale często występują białe plamki i żyłki będące wrostkami kalcytu. Najcenniejsze są okazy w formie przezroczystych, zbitych kryształów, jednak zazwyczaj sodalit występuje jako amorficzne nieprzezroczyste masy, pochodzące z ziarnistych i zbitych skupień wykształcających się w skałach magmowych, takich jak sjenit nefelinowy. Często towarzyszą mu inne krzemiany – albit, sanidyn lub leucyt.

ODPOWIEDZ