jak sprawdźić czy to złoto

Tutaj znajdziecie rady jak dobierać biżuterię
W polowaniu na prezent – na przykład co podarować w Dzień Kobiet czy walentynki?
W tym roku mrozy zmusiły wszystkich do niezwykłego zaopatrzenia się we wszelkiego rodzaju ciepłe swetry, pulowery, płaszcze i szaliki. Koncerny produkujące ciepłe stroje dorobiły się niesamowitej fortuny, na klientach tak bardzo pragnących uciec przed okropnym mrozem. Ulice każdego dnia przemierzały tłumy zakapturzonych mieszkańców dzielnie starających się dotrzeć do miejsc swojej pracy poprzez zawieruchy i śnieg.

A przecież wiosna już tuż tuż. W odstawkę pójdą kozaki, a panie w końcu będą mogły pochwalić się czymś więcej niż warstwą trzech swetrów. Wraz z nadejściem marca śnieg topnieje w oczach i zaczynają kwitnąć pierwsze pierwiosnki czekające na swoją kolej zamieszkania w którymś z pięknych, kryształowych wazonów. Okazji wszak jest wiele, a najważniejsza już na początku tego wiosennego miesiąca, kiedy to obchodzony jest Dzień Kobiet.

Panowie zachodzą w głowę nad najwspanialszymi prezentami dla swoich dam serca, a przecież każdy wie, że najlepszym przyjacielem kobiety są diamenty, w wersji dla mniej zamożnych mogą być również perły, ewentualnie inna stylowa biżuteria – przykładowo korale. Z takim ekwipunkiem każdy pan może liczyć na ciepłe przyjęcie, a tym samym i na stopienie ostatnich tej zimy lodów.

Niedługo już przyjdzie nam zrzucić okropne i ciężkie płaszcze, a z całą pewnością miło będzie to zrobić w ciepłej atmosferze pierwszych wiosennych dni przyprawionych delikatnym blaskiem luksusu, którego przyda nam elegancka biżuteria.
Awatar użytkownika
Mikka
Posty: 14438
Rejestracja: 1 mar 2010, o 17:42

jak sprawdźić czy to złoto

Post autor: Mikka » 17 lis 2019, o 13:06

Pytam o jak sprawdźić czy to złoto - kto zna?

jak sprawdźić czy to złoto

Sklep z biżuterią srebrną oraz pamiątkami: https://www.forum-bizuteria.com/viewtopic.php?f=13&t=1001
biżuteria srebrna
pamiątki srebrne
AnKa Biżuteria
 

Awatar użytkownika
Karolina
Posty: 196
Rejestracja: 27 sie 2010, o 11:29

Re: jak sprawdźić czy to złoto

Post autor: Karolina » 17 lis 2019, o 20:25

Stara zasada mówi, że nie wszystko “złoto co się świeci” i warto mieć to na uwadze, przechowując stare przedmioty w domu, które wyglądają jak złote, a wcale ze złota mogą nie być. W ostatnim czasie rośnie aktywność oszustów, którzy sprzedają wyroby z tombaku jako złotą biżuterię. Sprawdzenie autentyczności złota w domowych warunkach nie jest łatwe, jest jednak kilka miarodajnych metod jak sprawdzić, czy złoto to złoto.



Złoto a tombak – różnice

Tombak to powszechnie wykorzystywany materiał przez oszustów do tworzenia przedmiotów, które wyglądają jak wyroby ze złota, ale faktycznie ze złota nie są. Tombak jest stopem miedzi i cynku, a znaczna zawartość miedzi, około 80% sprawia, że tombak uzyskuje charakterystyczną złotą barwę, dzięki czemu do złudzenia przypomina złoto. Podobieństwa tombaku i złota, kończą się na kolorze, ponieważ tombak jest prawie bezwartościowy w przeciwieństwie do złota.

Wprawne oko złotnika czy jubilera od razu dostrzeże różnicę między złotem a tombakiem, natomiast turysta zaczepiony na ulicy może dać się oszukać i dużo zapłacić za wyroby z tombaku. W związku z licznymi oszustwami, tombak zyskał przydomek “złota głupców” i niestety wciąż wiele osób daje się oszukać.

Jak rozpoznać złoto i sprawdzić, czy złoto jest prawdziwe? W artykule przedstawiamy kilka domowych sposobów na sprawdzenie autentyczności złota.



Sprawdzenie próby wyrobu ze złota

Pierwszym krokiem w celu zbadania czy pierścionek, kolczyki, łańcuszek rzeczywiście są wykonane ze złota, jest odczytanie próby złota, która powinna być wygrawerowana na złotej biżuterii. W Internecie bez problemu można znaleźć, która próba złota, jakie ma oznaczenie. Zazwyczaj w trudno dostępnym miejscu wybijany jest stempel oznaczający daną próbę złota, a najczęściej spotykane próby złota to 999, 960, 750, 585, 333.

Na podstawie próby złota określana jest również wartość wyrobu, tym samym próba 585 oznacza, że zawartość czystego złota przykładowo w pierścionku wynosi 58,5%, a resztę stanowią inne kruszce, które mają nadać twardość. Należy pamiętać, że złoto w swojej czystej formie jest materiałem miękkim i plastycznym, dlatego też dodaje się do niego inne metale. Zdecydowanie rzadko dochodzi do prób fałszowania próby złota, częściej możemy mieć do czynienia z sytuacją, kiedy to łańcuszek jest wykonany ze złota próby 333, a zapięcie już z wyższej próby na przykład 585.



Próba magnesu

Do najpopularniejszych sposobów jak sprawdzić złoto w domu należy próba magnesu. Test magnesem polega na przyłożeniu magnesu do złota. W ten sposób można się dowiedzieć, czy mamy do czynienia ze złotem czy podróbką, ponieważ złoto nie wykazuje żadnych właściwości magnetycznych i nie powinno nawet drgnąć.

Warto wiedzieć, że złoto i srebro to kruszce zwane diamagnetykami, czyli nie reagują na magnes. Aczkolwiek jeśli biżuteria połączy się z magnesem, to niekoniecznie jest to podróbka. Niemniej jednak w przypadku złotych monet wykonanych ze szczerego 24-karatowego złota możemy mieć pewność, że monety nie połączą się z magnesem. Natomiast biżuteria taka jak pierścionki zaręczynowe, naszyjniki czy kolczyki wykonana jest ze stopu złota z innymi metalami, jednakże metale wykorzystywane w tych stopach też są diamagnetykami.

Wykonując próbę magnesu warto być ostrożnym, zwłaszcza sprawdzając biżuterię wykonaną ze srebra, gdyż przykładowo srebrne kolczyki reagujące na magnes, niekoniecznie mogą być bez wartości. Może się okazać, że kolczyki te zostały zrobione z platyny, czyli z droższego kruszcu niż srebro. Wynika to z faktu, że platyna jest paramagnetykiem, czyli reaguje na działanie magnesu.

Próba magnesu nie jest do końca miarodajnym sposobem i warto przed wyrzuceniem biżuterii do kosza przeprowadzić też inne testy na sprawdzenie autentyczności złota.



Test rezonansowy

Jest to sposób jak rozpoznać złoto w przypadku złotych monet. Za pomocą aplikacji dedykowanej na telefon można ocenić jakość i czystość dźwięków, które wydają uderzające o siebie monety. Jest to popularny test na sprawdzenie, czy złote monety są prawdziwe, czy fałszywe.



Przebarwienia występujące na biżuterii

Złota biżuteria przechowywana w tradycyjny sposób nie powinna stracić na swoim charakterystycznym żółtym kolorze. Natomiast jeśli na biżuterii występują przebarwienia, wierzchnia warstwa się ściera, oznacza to, że biżuteria nie jest ze złota, tylko jest pozłacana. Ścieranie się warstwy wierzchniej jest również oznaką, że metal znajdujący się pod nią zaczyna reagować z wodą, powietrzem, zabrudzeniami i przez to zmienia swoje pierwotne właściwości.



Próba Archimedesa

Jedną z najbardziej pewnych metod sprawdzania autentyczności złota, jest obliczenie jego gęstości domowym sposobem. Metoda ta jest nieco skomplikowana, jednak bardziej miarodajna. Gęstość złota wynosi 19,3 g/cm3, ołowiu 11,34 g/cm3, natomiast srebra 10,5 g/cm3.

W celu sprawdzenia gęstości posiadanego metalu należy przygotować szklane naczynie z wodą i obliczyć jego objętość. Do tego celu sprawdza się najlepiej zwykła szklanka, a jej objętość to iloczyn jej wysokości, promienia podstawy podniesionego do kwadratu i liczby Pi (około 3,14). Kolejny krok to umieszczenie biżuterii w szklance z wodą i obliczenie różnicy wypartej wody. Różnicę tą należy zapisać w centymetrach sześciennych. Ostatni etap to podzielenie zanotowanej wcześniej masy przez objętość wody. Powstały iloraz będzie gęstością, wynik około 19,3 g/cm3 oznacza, że mamy do czynienia z biżuterią wykonaną ze złota, wynik 10,5 g/cm3 oznacza, że jest to biżuteria ze srebra.

Aby nie dać się oszukać i nie kupić wyrobów z tombaku zamiast ze złota, bez wątpienia kluczowa jest znajomość cen metali i kamieni szlachetnych. Warto mieć na uwadze, że wykonanie biżuterii ze złota jest w gruncie rzeczy procesem skomplikowanym, a ostateczna cena wyrobu znacznie przewyższa rynkową cenę kruszcu. W branży jubilerskiej nie zdarzają się okazje cenowe, poza tym na różnych portalach internetowych można sprawdzić cenę popularnych metali i kamieni szlachetnych. Sytuacja wygląda podobnie z wyrobami ze złota takimi jak monety bulionowe czy sztabki złota. Dealerzy metali szlachetnych, którzy oferują niższe ceny przykładowo po wybraniu odroczonej dostawy, próbują w ten sposób po prostu wyłudzić pieniądze. Dobrym rozwiązaniem jest zakup złotej biżuterii u renomowanego jubilera, jak również zakup złotych monet i sztabek od lokalnego dilera, który cieszy się renomą rzetelnego sprzedawcy.

W artykule przedstawiliśmy kilka sposobów jak sprawdzić domowymi sposobami czy złoto jest prawdziwe, jednak w celu uzyskania stuprocentowej pewności najlepiej udać się do najbliższego jubilera bądź punktu skupu metali szlachetnych. Specjalista z wykorzystaniem dedykowanych narzędzi może określić czy dana biżuteria jest wykonana ze złota oraz z jakiej próby. Ponadto jubiler bądź dealer metali dodatkowo określi wartość wyrobu. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku złotych monet, gdyż popularne monety bulionowe takie jak Krugerrand są nieco droższe niż cena za uncję złota, natomiast rzadkie monety, które nie są już emitowane, z czasem zyskują na wartości.

Awatar użytkownika
Marecka
Posty: 1136
Rejestracja: 4 sty 2020, o 20:46

Re: jak sprawdźić czy to złoto

Post autor: Marecka » 8 lis 2020, o 14:15

przykładowo ten medalik jest złoty - wystarczy jak będziesz kupować biżuterię w sklepie ankabizuteria.pl bo tam jak piszą że jest złoto to jest złoto:

Obrazek

Awatar użytkownika
Cezar
Posty: 30319
Rejestracja: 1 mar 2010, o 20:13

Re: jak sprawdźić czy to złoto

Post autor: Cezar » 9 lis 2020, o 20:39

Czy mają coś takiego również w srebrze ?

Awatar użytkownika
muszka
Posty: 5277
Rejestracja: 4 mar 2010, o 14:28

Re: jak sprawdźić czy to złoto

Post autor: muszka » 9 lis 2020, o 21:10

My w tym roku kupowaliśmy dla chrześniaka i mają spory wybór. Masz tu link https://www.ankabizuteria.pl/medalik-srebro#

mikolaj22221
Posty: 3
Rejestracja: 16 lut 2021, o 19:10

Re: jak sprawdźić czy to złoto

Post autor: mikolaj22221 » 16 lut 2021, o 19:44

Ja jestem pewny , że do tego wątku wchodzi bardzo dużo osób. Warto zobaczyć ten wątek.

Awatar użytkownika
Ariana
Posty: 24
Rejestracja: 28 paź 2020, o 12:42

Re: jak sprawdźić czy to złoto

Post autor: Ariana » 2 kwie 2021, o 07:41

Każda biżuteria powinna mieć oznaczenie jubilerskie i wygrawerowaną próbę złota, ewentualnie można jeszcze po prostu pójść do jubilera, by sam ocenił.

Awatar użytkownika
KrysiaK
Posty: 122
Rejestracja: 27 sie 2020, o 13:41

Re: jak sprawdźić czy to złoto

Post autor: KrysiaK » 5 lip 2021, o 10:08

Tutaj jest bardzo ciekawy artykuł na ten temat :

W tej chwili jednym z najskuteczniejszych sposobów jest zerknięcie na próbę złota lub karaty. Zawsze w biżuterii znajdzie się inny kruszec. Jest on niezbędny, aby złoto utwardzić. Poprzez podanie próby dostajemy informację o tym, ile w stopie jest złota, a ile innego metalu. Im wyższa próba, tym lepiej. Jeżeli na biżuterii podano próbę 960, to 96,0% jest w niej złota, a przy próbie 333 złota jest 33,3%.

Poza tym uważam, że taką biżuterię powinniśmy kupować u sprawdzonych, renomowanych jubilerów.

Awatar użytkownika
Mgiełka091
Posty: 67
Rejestracja: 3 lis 2020, o 21:16

Re: jak sprawdźić czy to złoto

Post autor: Mgiełka091 » 26 sie 2021, o 20:33

Tutaj jest fragment bloga na temat złota, bardzo ciekawie opisane :) link do bloga, gdyby ktoś chciał przeczytać całość. https://www.ankabizuteria.pl/blog/jak-s ... bizuterii/

,,TEST ZŁOTA

Jeżeli chodzi o złoto, to bardzo łatwo jest sprawdzić, czy biżuteria ze złota jest rzeczywiście złotem. Przede wszystkim złoto nie jest magnetyczne tak samo, jak srebro, jeśli więc kupisz przedmiot rzekomo złoty i magnes go przyciągnie, zostałeś oszukany. Test magnetyczny jest najwygodniejszym i przenośnym testem na prawdziwe złoto. Im silniejszy magnes, tym lepsze wyniki testu, imitacja złota i inne stopy przyciągną magnes. Inną metodą jest wrzucenie biżuterii do wody: prawdziwe złoto zwykle tonie. Złoto jest również bardzo plastyczne, co oznacza, że łatwo zrobić w nim wgniecenie, wystarczy lekko je ugryźć i zobaczyć efekt. Wreszcie, przesuwanie przedmiotu po ceramicznym talerzu pokaże, czy jest to złoto, jeśli zostawi czarną smugę, to podróbka."

Awatar użytkownika
Martusia
Posty: 456
Rejestracja: 10 lis 2020, o 20:35

Re: jak sprawdźić czy to złoto

Post autor: Martusia » 24 paź 2021, o 20:53

Znaki probiercze
Pierwszym krokiem, pozwalającym na zminimalizowanie prawdopodobieństwa oszustwa przez nieuczciwego sprzedawcę powinno być sprawdzenie oznaczeń występujących na oferowanym wyrobie. Porównanie wybitego znaku z tabelą polskich cech i znaków probierczych pozwoli uniknąć niepotrzebnego rozczarowania. Wszystkie niezbędne informacje oraz obowiązujące oznaczenia dostępne są na stronach internetowych Głównego Urzędu Miar. W dobie Internetu i powszechnego dostępu do nowoczesnych narzędzi komunikacyjnych, dokonanie takiej weryfikacji nie powinno stanowić najmniejszego problemu. Obowiązującą tabelą cech i znaków probierczych dysponuje też każdy uczciwy sprzedawca czy kupiec złota.

Próba magnesu
Szybkim sposobem sprawdzenia autentyczności złota będzie wykorzystanie do testu magnesu. Złoto, podobnie zresztą jak srebro, jest diamagnetykiem, co oznacza, że nie wykazuje żadnych właściwości magnetycznych. Drgnięcie biżuterii po przyłożeniu magnesu nie musi jednak oznaczać, że jest ona fałszywa. Właściwości magnetycznych nie wykazuje bowiem złoto 24-karatowe. Wyroby wykonane ze złota niższej próby, czyli stopy złota z innymi metalami, na działanie magnesu mogą zareagować.

Co ciekawe właściwości magnetyczne wykazuje platyna, dlatego też nie w każdym przypadku test przeprowadzony przy użyciu magnesu musi zakończyć się rozczarowaniem – może się bowiem okazać, że biżuteria uznawana przez właściciela za srebrną, jest wykonana z wielokrotnie droższej platyny.

Próba kwasu
Autentyczność złota można również zweryfikować przy pomocy kwasu, jednak jest to metoda wymagająca pewnej wiedzy i umiejętności. Nie jest też uniwersalna, bowiem kwas azotowy „nadgryza” złoto poniżej próby 500 (12 karatów). Stop zawierający ponad 50% złota nie zostanie zweryfikowany przy pomocy tej metody. Jak sprawdzić złoto kwasem? Mając na uwadze kwestie bezpieczeństwa, warto zadanie to powierzyć profesjonalistom. Alternatywą dla kwasu azotowego może być specjalny zestaw do testowania złota. Niestety ceny zestawów z profesjonalnymi narzędziami i preparatami są naprawdę wysokie.

Analiza kolorystyki
Czyste złoto jest delikatne, jednak nie rdzewieje i nie plami się. Większość wyrobów złotniczych wykonana jest jednak ze stopów, a więc z wykorzystaniem metali, które na skutek ścierania i reakcji z wodą czy powietrzem mogą tworzyć na powierzchni pewne przebarwienia. Ich obecność powinna wzbudzić podejrzenia i skłonić do bliższego zbadania wyrobu.

Analiza gęstości
Każdy metal charakteryzuje się nieco inną gęstością – w przypadku złota jest to 19,3 g/cm³, gęstość srebra wynosi 10,5 g/cm³. Stosując tzw. metodę Archimedesa można przeprowadzić prosty test, polegający na obliczeniu objętości wody wypartej przez badany przedmiot ze szklanego naczynia, a następnie ustaleniu gęstości badanego wyrobu. Metoda ta jest nieco skomplikowana i wymagająca, jednak przeprowadzenie złożonych obliczeń pozwoli uchronić się przed podjęciem niewłaściwej decyzji.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Bardzo istotne jest pochodzenie złota. By uniknąć niepotrzebnego rozczarowania, najrozsądniej jest dokonywać zakupów w stacjonarnych punktach sprzedaży. Złoto oferowane przez domokrążców czy podejrzane serwisy internetowe bardzo często okazuje się fałszywe. W odróżnieniu prawdziwej okazji od próby oszustwa pomoże również znajomość aktualnych cen kruszców oraz cen biżuterii. Należy jednak pamiętać, że każda domowa metoda rozpoznawania złota nie daje 100% gwarancji. Swoje przypuszczenia warto każdorazowo zweryfikować w zakładzie złotniczym bądź skupie złota.

ODPOWIEDZ