Jak odświeżyć starą biżuterię?

Biżuteria wykonana może być z różnych materiałów: srebra złota, kamieni: cyrkoni, kryształków Svarowski, kamieni naturalnych. W tym dziale spróbujemy odpowiedzieć jak chronić, pielęgnować i przechowywać biżuterię.
Awatar użytkownika
Filonka
Posty: 13
Rejestracja: 4 mar 2010, o 21:44

Jak odświeżyć starą biżuterię?

Post autor: Filonka » 11 mar 2010, o 12:01

Mam wiele biżuterii po swojej babci, jednak jest ona bardzo przybrudzona i zaniedbana. Znacie jakieś sposoby na odnowienie takiej biżuterii? Część z niej nadal nadawałaby się nadal do noszenia, pod warunkiem że bym ją odpowiednio oczyściła.

Jak odświeżyć starą biżuterię?

Sklep z biżuterią srebrną oraz pamiątkami: https://www.forum-bizuteria.com/viewtopic.php?f=13&t=1001
biżuteria srebrna
pamiątki srebrne
AnKa Biżuteria
 

Awatar użytkownika
rebel88
Posty: 11
Rejestracja: 3 lis 2010, o 10:41

Re: Jak odświeżyć starą biżuterię?

Post autor: rebel88 » 3 lis 2010, o 20:12

Nie wiem , czy wszystkie materiały bizuterii można tak oczyściac, ale znanym sposobem jest umycie na przyklad srebra pastą do zębów. Potrzec trochę i umyc woda:) i gotowe. Inne to ocet, czy płyn do mycia naczyn. A jak coś to można wejsz na wyszukiwarke google.pl i tak wszystkiego się dowiedziec:)

Awatar użytkownika
Sklep-Jubilerski

Re: Jak odświeżyć starą biżuterię?

Post autor: Sklep-Jubilerski » 3 gru 2010, o 17:59

Zależy w jakim stanie jest ta biżuteria i czy jest z prawdziwego złota. Jeżeli tak,to wystarczą odpowiednie środki do pielegnacji biżuterii.

Srebro jest pięknym, wszechstronnym metalem, a jego miękki połysk dodaje elegancji biżuterii. Niestety, srebro jest także dość nietrwały w stosunku do wielu innych powszechnie używanych metali, może szybko matowieć, śniedzieć lub zostać zadrapaną. To może być również nieco przerażające gdy pomyślimy aby czyścić srebrne elementy, ponieważ są one tak delikatne. Jednak nie trzeba być zawodowym lub używać drogich narzędzi do czyszczenia srebra siebie.

Awatar użytkownika
klasyk
Posty: 65
Rejestracja: 18 gru 2010, o 10:44

Re: Jak odświeżyć starą biżuterię?

Post autor: klasyk » 30 gru 2010, o 15:53

A konkretne, sprawdzone środki do czyszczenia, pielęgnacji biżuterii możecie podać? Srebrna biżuteria wydaje się tu najbardziej wymagająca.

Awatar użytkownika
Sklep-Jubilerski

Re: Jak odświeżyć starą biżuterię?

Post autor: Sklep-Jubilerski » 20 sty 2011, o 10:28

TO może najpierw podaj czy masz złotą czy srebrną biżuterię? Dobrze byłoby również wstawić zdjęcia. Specjalne środki do pielęgnacji znajdziesz w sklepach jubilerskich.

Awatar użytkownika
klasyk
Posty: 65
Rejestracja: 18 gru 2010, o 10:44

Re: Jak odświeżyć starą biżuterię?

Post autor: klasyk » 21 sty 2011, o 20:20

Ze złotem raczej jest ok. Ewentualnie może się porysować...
Co zrobić ze srebrem? Po pewnym czasie traci swój blask i jakich konkretnie środków użyć?

Awatar użytkownika
Sklep-Jubilerski

Re: Jak odświeżyć starą biżuterię?

Post autor: Sklep-Jubilerski » 8 sie 2011, o 11:34

Zobacz na naszą stronę viewtopic.php?f=13&t=1001 gdzie chetnie pomogę oraz udzielę dodatkowych informacji. Poza tym o srebrnej biżuterii było już kilka wątków na forum, mozesz poszukać.

Wyczyścić biżuterię niezwłocznie. Szybkie czyszczenie jest szczególnie ważne, gdy biżuteria srebrna została wystawiona na niektóre produkty spożywcze zawierających siarkę, lub te, które są kwaśne lub słone. W szczególności popularna żywność, takich jak sól kuchenna, jajka, niektóre owoce, cebula, majonez i ocet są szkodliwe dla srebra. W każdym razie ważne aby umyć srebrną biżuterię od razu lub co najmniej dobrze spłukać ciepłą wodą.

Awatar użytkownika
Agata Przybylska
Posty: 2
Rejestracja: 10 lut 2013, o 17:38

Re: Jak odświeżyć starą biżuterię?

Post autor: Agata Przybylska » 7 mar 2013, o 21:08

Słyszałam pasta do zębów jet dobra do czyszczenia biżuterii.
Sklep Z Biżuterią


Czyść biżuterię srebrną często i oczyścić niezwłocznie po użyciu. Gdy pojawi się nalot lub jeszcze się nie pojawił, lub gdy jest to po prostu zaczyna się rozwijać, po prostu umj w ciepłej srebrną biżuterię (nie gorącej) wody z delikatnym, fosforanów detergentu.

Zobacz jak można czyścić biżuterię:

Awatar użytkownika
ForumMaster
Administrator
Posty: 560
Rejestracja: 31 gru 2009, o 10:02

Re: Jak odświeżyć starą biżuterię?

Post autor: ForumMaster » 15 gru 2013, o 09:10

lepiej nie próbuj z pastą, a kup zestaw do czyszczenia biżuterii - może parę złoty więcej wydasz ale masz pewność, że nie zniszczysz drogiej biżuterii :)

Awatar użytkownika
pieknyolek
Posty: 16
Rejestracja: 21 sty 2019, o 13:42

Re: Jak odświeżyć starą biżuterię?

Post autor: pieknyolek » 12 kwie 2019, o 12:12

Chyba po prostu oddaj do jubilera a on za drobną opłatą Ci to wyczyści.

colossallawyer
Posty: 1
Rejestracja: 13 sty 2020, o 14:25

Re: Jak odświeżyć starą biżuterię?

Post autor: colossallawyer » 13 sty 2020, o 14:36

Ja mogę śmiało polecić naprawę biżuterii naprawiałem u nich naprawdę sporo biżuterii w tym taką totalnie zabytkową. Zawsze wszystko było w najlepszym możliwym porządku. Wszystko co u nic naprawiłem dalej się trzyma. Oprócz napraw wykonują też właśnie odnowienia biżuterii.

Profesjonalna naprawa biżuterii

Często zdarza się, że nasza ulubiona biżuteria ulegnie uszkodzeniu, zmatowieje czy się odbarwi. Mamy wtedy tak naprawdę dwie możliwości. Zakupić całkowicie nową biżuterię, lub dokonać napraw. Naprawa biżuterii jest opcją zdecydowanie tańszą, oraz wygodniejszą. Bardzo często naprawia się i restauruje biżuterię otrzymaną w spadku po rodzicach czy dziadkach. Ma ona wielką wartość sentymentalną dlatego też w naszej pracowni złotniczej dokładamy wszelkich starań, by naprawę biżuterii wykonywać najdokładniej i najlepiej jak to tylko możliwe. Taką usługę gwarantujemy w Polsce.
Uszkodzenia biżuterii, po których potrzebna jest naprawa przez złotnika

Biżuteria i wyroby jubilerskie z natury są delikatne, a co za tym idzie narażone na uszkodzenia. Najczęstszym typem uszkodzeń biżuterii są uszkodzenia mechaniczne. Mogą one powstać podczas codziennego użytkowania biżuterii, nawet podczas spaceru czy siedzenia. Do tego typu uszkodzeń należy między innymi zerwanie zawieszki od łańcuszka, zerwanie zapięcia, czy nawet przerwanie łańcuszka. Są to uszkodzenia, którym nie sposób przeciwdziałać, zdarzają się one najczęściej przez przypadek, możemy zahaczyć łańcuszkiem o klamkę, szarpnąć i zerwać go. W tym przypadku zdecydowanie

Innym typem uszkodzeń mechanicznych są uszkodzenia, które powstają przy użytkowaniu biżuterii, ale którym możemy przeciwdziałać. Są to uszkodzenia biżuterii powstałe np. podczas treningu, pływania, przenoszenia mebli itd. Jeśli chcemy uniknąć uszkodzeń biżuterii, które wymagały będą dokonania naprawy biżuterii, powinniśmy zdejmować ją przed wykonywaniem tego typu czynności.

Biżuteria może też zostać uszkodzona poprzez niewłaściwe jej przechowywanie. Dużo osób przechowuje biżuterię w sposób nieprawidłowy. Bardzo częste jest trzymanie biżuterii luzem w pudełku, lub szufladzie. Biżuterię powinniśmy przechowywać w taki sposób by każdy element był odizolowany od reszty naszej kolekcji. Bardzo przydatne są tutaj miękkie szmatki i woreczki strunowe. Wystarczy aktualnie nieużywaną biżuterię zawinąć w szmatkę, zamknąć w woreczku i schować do pudełka. Tak przechowywana biżuteria nie wejdzie w żadne reakcje chemiczne z innymi elementami kolekcji. Na szczęście jeśli dojdzie do uszkodzenia w ten sposób to naprawa biżuterii dalej jest możliwa.

Biżuteria może też zostać uszkodzona podczas codziennych prac domowych. Srebro i złoto może wejść w reakcję z detergentami i alkoholem znajdującymi się w środkach czystości, aby zabezpieczyć się przed tego wypadkami wystarczy pamiętać, by zdjąć biżuterię przed myciem naczyń, okien czy podłóg. Dodatkowo biżuterię należy zdejmować również przed kąpielom, czy prysznicem. Woda często ma bardzo duży wpływ na żywotność naszej biżuterii. Woda jest w stanie spowodować nawet poluzowanie się szlachetnych kamieni umieszczonych na pierścionków i w rezultacie ich zgubienie. W takim wypadku naprawa biżuterii nie będzie możliwa bez zakupienia nowego kamienia, więc naprawa będzie wtedy dużo bardziej kosztowna, niż byłoby to w przypadku innych uszkodzeń.

Jest jeszcze jeden typ uszkodzeń biżuterii. Są to uszkodzenia wynikające z użytkowania biżuterii. Do tego typu zaliczyć możemy np. rysy na obrączce powstałe podczas noszenia (obrączka potrafi być zarysowana już dzień po ślubie), wytarcie się biżuterii i inne tego typu uszkodzenia. Naszym zdaniem są to sprawy niewymagające naprawy biżuterii. Jednak jest ona rzecz jasna możliwa, a odrestaurowane kosztowności na pewno będą prezentowały się znakomicie.
Techniki naprawy biżuterii

Naprawa biżuterii jest zdecydowanie prostsza niż wydaje się to większości osób. Bardzo ważne jest jednak by napraw biżuterii dokonywał doświadczony jubiler, lub złotnik, tylko to da nam gwarancję, że naprawa zostanie wykonana w sposób prawidłowy. Istnieje wiele technik naprawy biżuterii. Możemy wyróżnić te najpopularniejsze:

Lutowanie łańcuszków, bransolet, ogniw, uszek, zapinek itd. - Jest to najprostsza metoda naprawy biżuterii, pozwala ona na szybką naprawę np. zerwanego łańcuszka. Metoda ta jest nie tylko szybka, ale też niewidoczna. Na naszej ulubionej biżuterii nie pozostanie ani jeden ślad po naprawie.

Prostowanie biżuterii – bardzo często zdarza się, że nasza biżuteria podczas używania pognie się. W takim wypadku pod żadnym pozorem nie należy próbować wyprostować jej samodzielnie, zrobimy w ten sposób jedynie więcej szkód. Złotnik, czy jubiler dysponują odpowiednimi narzędziami umożliwiającymi wyprostowanie pogiętej biżuterii.

Wymiana zapięć w łańcuszkach i bransoletkach

Wstawianie zabezpieczeń do zapięć

Wymiana ogniw w kolczykach

Dorabianie elementów biżuterii – zdarza się, że przy uszkodzeniu biżuterii któryś z jej elementów odpadnie i zostanie zagubiony. W takim wypadku podczas naprawy biżuterii wykonywana jest kopia elementu i jest wstawiany w odpowiednie miejsce.

Wymiana zużytych kamieni – Kamienie szlachetne w często używanej biżuterii tracą swój blask, potrafią też mieć niewielkie pęknięcia. Ma to związek z tym, że kamienie szlachetne są bardzo twarde, co oznacza niestety, że są też dosyć kruche, dotyczy to zwłaszcza kamieni szlifowanych fasetowo.

Dobór i uzupełnianie brakujących kamieni szlachetnych.

Naprawy biżuterii

Naprawy biżuterii wykonywane w krakowskiej pracowni złotniczej dokonywane są przez najlepszych złotników i jubilerów. Inspirujemy się historią krakowskiego złotnictwa i jubilerstwa, by dostarczyć państwu najlepsze możliwe usługi. Dzięki temu możemy zagwarantować, że zostaną one wykonane w sposób prawidłowy i zgodny z oczekiwaniami. Każda biżuteria jest dla nas wyjątkowa i wiemy, że jest taka również dla Państwa. Chcemy by biżuterią mogły cieszyć się również Państwa dzieci i wnuki. Cena naprawy biżuterii w naszym sklepie jubilerskim zależy od kilku czynników, takich jak: metal, z jakiego została wykonana biżuteria. Ile kamieni osadzonych jest w biżuterii. Rodzaju i ilości uszkodzeń. Techniki wykonania biżuterii, np. delikatne ażurowe pierścionki naprawić jest zdecydowanie trudniej, niż proste obrączki ślubne. Wiek biżuterii również ma wpływ na cenę naprawy. Zabytkowa biżuteria często wykonana jest ze stopów już nie stosowanych i według przestarzałych technik, w przypadku naprawy takiej biżuterii musimy podjąć specjalne kroki, by mieć pewność, że zostanie ona naprawiona technikami adekwatnymi do epoki z której pochodzi. Ostatnim czynnikiem mającym wpływ na cenę naprawy biżuterii, jest to czy jest ona gładka, lub czy ma wzorki, albo grawer. Bardzo często w ramach naprawy wykonujemy poprawki grawerskie.
Załączniki
narzedzia-do-naprawy-bizuterii[1].jpg

ODPOWIEDZ