czyszczenie biżuterii

Biżuteria wykonana może być z różnych materiałów: srebra złota, kamieni: cyrkoni, kryształków Svarowski, kamieni naturalnych. W tym dziale spróbujemy odpowiedzieć jak chronić, pielęgnować i przechowywać biżuterię.
Pielęgnacja biżuterii to temat, który zasługuje na szczególną uwagę. Właściwe czyszczenie, konserwacja i przechowywanie biżuterii mogą znacznie przedłużyć jej żywotność i zachować blask. Na naszym forum jubilerskim znajdziesz wiele porad i wskazówek na temat pielęgnacji biżuterii, które pomogą Ci cieszyć się swoimi ulubionymi kawałkami przez wiele lat.

Złota biżuteria, srebrna biżuteria, biżuteria z kamieniami szlachetnymi - każdy rodzaj biżuterii wymaga innego rodzaju pielęgnacji. Na naszym forum jubilerskim dowiesz się, jak prawidłowo czyścić i konserwować swoją biżuterię, aby zachować jej blask i uniknąć uszkodzeń.

Przechowywanie biżuterii to kolejny ważny aspekt jej pielęgnacji. Na naszym forum jubilerskim znajdziesz wiele porad na temat przechowywania biżuterii, które pomogą Ci zorganizować swoją kolekcję i zapewnić jej bezpieczeństwo.

Zapraszamy do udziału w dyskusjach na naszym forum jubilerskim. Możesz zadawać pytania, dzielić się swoimi doświadczeniami i pomysłami, a także pomagać innym w pielęgnacji ich biżuterii. Dołącz do naszej społeczności i odkryj, jak dbać o swoją biżuterię!
Awatar użytkownika
Amelia
Posty: 7448
Rejestracja: 1 mar 2010, o 19:53

czyszczenie biżuterii

Post autor: Amelia » 24 sty 2020, o 23:03

Mam pytanie o czyszczenie biżuterii - kto podpowie mi?

czyszczenie biżuterii

Sklep z biżuterią srebrną oraz pamiątkami: https://www.forum-bizuteria.com/viewtopic.php?f=13&t=1001
biżuteria srebrna
pamiątki srebrne
AnKa Biżuteria
 

Awatar użytkownika
Martusia
Posty: 456
Rejestracja: 10 lis 2020, o 20:35

Re: czyszczenie biżuterii

Post autor: Martusia » 24 lis 2021, o 11:51

Biżuteria często ma dla właściciela wyjątkową wartość – oprócz tej materialnej, nierzadko jest ona prezentem od bliskiej osoby, pamiątką rodzinną lub symbolem ważnego momentu w życiu (np. ślubu, chrztu czy komunii). Jednak, żeby służyła nam jak najdłużej, należy o nią właściwie dbać. Podpowiadamy, jak czyścić i przechowywać biżuterię, by cały czas wyglądała olśniewająco.

Grunt to wybrać dobrą metodę
Po jakimś czasie drogocenne ozdoby tracą swój pierwotny blask. Możesz go przywrócić, właściwie pielęgnując swoją biżuterię. Nie wystarczy jej jednak regularnie przecierać szmatką – każdy materiał należy pielęgnować w inny sposób.

Złoto najlepiej jest czyścić wkładając je do słoika napełnionego ciepłą wodą i płatkami mydlanymi. Potrząsaj słoikiem przez kilka minut, po czym wyjmij biżuterię, opłucz pod ciepłą wodą i wysusz.
Na czyszczenie srebra wiele osób poleca pastę do zębów. Ta metoda jest tak popularna, jak i... niewłaściwa. My polecamy inny sposób: srebrną biżuterię przetrzyj sokiem z cytryny, a następnie opłucz ją wodą.
Do czyszczenia bursztynów świetnie nada się spirytus. Po wyczyszczeniu koniecznie przetrzyj bursztyny szmatką z bawełny lub natrzyj je oliwą z oliwek.
Korale należy zanurzyć w wodzie z solą, a następnie przepłukać wodą i wetrzeć w nie olejek migdałowy.
Trochę bardziej skomplikowana jest sprawa z perłami – są one bardzo delikatne. Samodzielnie możesz zabrać się za czyszczenie pereł kultywowanych (to znaczy pochodzących z muszli sztucznie drażnionej ostrygi): należy zanurzyć je w wodzie z dodatkiem soli (jedna łyżeczka na jeden litr wody) i wyciągnąć po ok. 3 godzinach. Jeśli nie jesteś pewna, jakich pereł posiadaczką jesteś, zostaw ich pielęgnację fachowcowi.


Pamiętaj, by do czyszczenia biżuterii nie używać chemicznych detergentów – to najprostsza droga do jej zniszczenia i porysowania. Z tego samego powodu powinnaś zdejmować pierścionki i bransoletki do sprzątania (a najlepiej zakładać gumowe rękawice, by chronić jednocześnie skórę dłoni).

Obrazek

mariczka
Posty: 2
Rejestracja: 25 lis 2021, o 12:28

Re: czyszczenie biżuterii

Post autor: mariczka » 25 lis 2021, o 12:31

Czy ktoś może orientuje się w temacie, mianowicie kupiłam obrączkę i palec mi pod nią zieleniał co to oznacza? Pan w sklepie powiedział mi, że ona jest srebrna...czy to możliwe?

Awatar użytkownika
Michał76
Posty: 85
Rejestracja: 7 gru 2020, o 21:05

Re: czyszczenie biżuterii

Post autor: Michał76 » 25 lis 2021, o 20:31

mariczka pisze:
25 lis 2021, o 12:31
Czy ktoś może orientuje się w temacie, mianowicie kupiłam obrączkę i palec mi pod nią zieleniał co to oznacza? Pan w sklepie powiedział mi, że ona jest srebrna...czy to możliwe?
W przypadku srebra warto przed zakupem zapytać sprzedawcę z jakiego rodzaju srebra jest wykonana biżuteria. Wybieraj srebro rodowane- czyli takie, które pokryte jest warstwą rodu. Niestety, zwykłe srebro jubilerskie wchodzi w reakcję chemiczną z tlenem, co powoduje czernienie pierścionka i może brudzić naszą skórę.

ODPOWIEDZ