JAK DBAĆ O BIŻUTERIĘ Z KAMIENIAMI SZLACHETNYMI?

Biżuteria wykonana może być z różnych materiałów: srebra złota, kamieni: cyrkoni, kryształków Svarowski, kamieni naturalnych. W tym dziale spróbujemy odpowiedzieć jak chronić, pielęgnować i przechowywać biżuterię.
Awatar użytkownika
Latynka

JAK DBAĆ O BIŻUTERIĘ Z KAMIENIAMI SZLACHETNYMI?

Post autor: Latynka » 15 lis 2018, o 10:25

Kamienie szlachetne są bardzo wartościowe, nie tylko ze względu na ich ograniczone zasoby na świecie, ale również ze względu na miejsce, jakie zajmują w naszych sercach. Każdy kamień jest niepowtarzalny, a przy odrobinie wysiłku włożonego we właściwe dbanie o niego, może cieszyć nasze oczy długie lata a nawet być dziedziczony z pokolenia na pokolenie.

Kamienie szlachetne są bardzo wartościowe, nie tylko ze względu na ich ograniczone zasoby na świecie, ale również ze względu na miejsce, jakie zajmują w naszych sercach. Każdy kamień jest niepowtarzalny, a przy odrobinie wysiłku włożonego we właściwe dbanie o niego, może cieszyć nasze oczy długie lata a nawet być dziedziczony z pokolenia na pokolenie.

Jak mogę sprawić żeby moja biżuteria zawsze wyglądała na nową?

Noszenie
Każda biżuteria niszczy się od noszenia, nie da się tego uniknąć, można tylko minimalizować straty.
1. Regularnie sprawdzaj czy z Twojej biżuterii nie wypadł żaden kamień, co zdarza się od czasu do czasu. I nie wpadaj w panikę gdy tak się zdarzy. Duży kamień na ogół znajduje się od razu a mały można zawsze dokupić i osadzić ponownie.
2. Zawsze zdejmuj biżuterię na czas wykonywania czynności, które mogą nieść większe niż normalne ryzyko uszkodzenia biżuterii. Pamiętaj, że środki chemiczne wykorzystywane do utrzymania czystości w domu czy też chlor stosowany powszechnie w basenach, mogą uszkodzić każdy cenny kamień.
3. Zakładaj biżuterię zawsze dopiero po zastosowaniu balsamów, perfum. Niestety kosmetyki stosowane na biżuterię mogą znacząco przyczynić się do utraty jej blasku i zmatowienia. Olej zawarty w tych kosmetykach zmienia kąt załamywania się promieni w kamieniach a tym samym wpływa negatywnie na efekt lśnienia, który dają wszystkie kamienie szlachetne.

Przechowywanie
Nieużywane kamienie szlachetne najlepiej przechowywać w miękkich woreczkach lub pudełeczkach wyłożonych miękką tkaniną, najlepiej w osobnych przegródkach. Do właściwego dbania o biżuterię przydatna jest też wiedza, że twardsze kamienie mogą rysować miękkie kamienie więc noszone jednocześnie lub przechowywane obok siebie mogą wzajemnie się niszczyć. Najtwardszy kamień na ziemi, diament, może porysować każdy inny kamień ale także złoto i srebro.Szczególną uwagę należy więc zwrócić na najdelikatniejsze kamienie, które łatwo ulegają porysowaniu przez inne.
Druga podstawową zasada przechowywania biżuterii mówi, że należy trzymać ją w miejscu niezbyt narażonym na uporczywe działanie promieni słonecznych. Większość kamieni szlachetnych zalegała pod ziemią miliony lat zanim zostały wydobyte i osadzone w biżuterii. Większość z nich nie miała w tym czasie kontaktu ze światłem i powietrzem a zastosowane w biżuterii nagle zostały wystawione na ciągłe działanie słońca i powietrza. Dlatego przynajmniej w trakcie przechowywania warto je chronić przed światłem. W tej kwestii szczególnie wrażliwe są ametysty, akwamaryny, cytryny i różne odmiany kwarcu. Inne kamienie jak opal, morganity czy perły źle znoszą gwałtowne zmiany temperatury i dobrze po prostu to wiedzieć, żeby uchronić je przed niepożądanymi zmianami.

Czyszczenie
Oczywiście od czasu do czasu biżuterię należy poddać także gruntownemu czyszczeniu. Najlepiej zdać się wtedy na pomoc profesjonalistów. Ale nawet wtedy należy pamiętać, że każdy kamień wymaga zupełnie innego traktowania i o ile nic nie zaszkodzi twardemu diamentowi to w przypadku innych delikatniejszych kamieni bardziej inwazyjne zabiegi nie są wskazane. W ostateczności zawsze pozostaje miękka wilgotna chusteczka i ona sprawdzi się dobrze w przypadku czyszczenia każdej biżuterii.

Poza ogólnymi zasadami opisanymi powyżej, utrzymanie biżuterii w idealnym stanie wymaga od nas podstawowej wiedzy, z jakim kamieniem mamy do czynienia i jakie warunki są dla niego najlepsze. Weźmy jako przykład opal. Opale to kamienie z bardzo dużą zawartością wody i stąd wymagają z naszej strony dużo więcej uwagi i dbałości niż inne kamienie. Należy unikać wystawiania ich na wysokie temperatury i silne promienie słoneczne. Gdy utracą swoją wilgotność tracą swój kolor a w najgorszym wypadku słynny efekt opalescencji. Jeśli przechowujesz opal dłuższy czas w jakimś miejscu najlepiej otoczyć go wilgotną chusteczką i schować do szczelnie zamkniętej plastikowej torebeczki żeby nie tracił swojej naturalnej wilgotności. Opal należy czyścić namoczoną ściereczką.

Innym kamieniem, który wymaga szczególnego obchodzenia się z nim, jest szmaragd. W przypadku szmaragdów jednym ze sposobów na zwiększenie ich blasku jest olejowanie. Takiemu procesowi poddaje się 90 procent szmaragdów jubilerskich. Jeśli Twoim zdaniem szmaragd w Twojej biżuterii stracił początkowy blask jedyną metodą jest oddanie go do jubilera, który przywróci mu świeżość poprzez poddanie go ponownemu olejowaniu.

JAK DBAĆ O BIŻUTERIĘ Z KAMIENIAMI SZLACHETNYMI?

Sklep z biżuterią srebrną oraz pamiątkami: https://www.forum-bizuteria.com/viewtopic.php?f=13&t=1001
biżuteria srebrna
pamiątki srebrne
AnKa Biżuteria
 

Awatar użytkownika
ForumMaster
Administrator
Posty: 639
Rejestracja: 31 gru 2009, o 10:02

Re: JAK DBAĆ O BIŻUTERIĘ Z KAMIENIAMI SZLACHETNYMI?

Post autor: ForumMaster » 16 gru 2018, o 13:55

Najważniejsza zasada to wiedzieć czy kamienie są wklejane czy mechanicznie osadzane w pierścionku czy kolczykach. Jak są klejone kamienie to należy unikać wody czyli nie myć rąk z założonym pierścionkiem.

W przypadku kolczyków podobnie: nie kąpać się, nie brać prysznicu z założonymi kolczykami które mają wklejane kamienie.

Awatar użytkownika
Martusia
Posty: 456
Rejestracja: 10 lis 2020, o 20:35

Re: JAK DBAĆ O BIŻUTERIĘ Z KAMIENIAMI SZLACHETNYMI?

Post autor: Martusia » 3 gru 2021, o 10:27

Biżuterii z kamieniami szlachetnymi nie można czyścić przy pomocy mydła. Wtedy tracą one blask. Co ważne, niektóre z kolczyków czy łańcuszków mają osadzony kamień w tzw. koszyczku. Mydło wchodzi wtedy w szczeliny i wygląda nieestetycznie, a co ważne sprawi, że kamień szybko stanie się matowy. Jak więc czyścić biżuterię z kamieniami? Wystarczy woda z dodatkiem płynu do kąpieli lub do mycia naczyń.

Co z perłami? Perły są niezwykle delikatne i bardzo podatne na pyłki, zabrudzenia (szczególnie te od kosmetyków tj. podkład, cienie, pudry) czy kurz. Nosisz pierścionek z perłą? Nie psikaj wtedy włosów lakierem utrwalającym. To samo tyczy się perfum. Te produkty odbierają perłom blask. A jak je czyścić? Wystarczy zwykła woda bez żadnego dodatku środka myjącego czy detergentu. Perły należy również często polerować. Raz w miesiącu wystarczy. Niektóre z kamieni nie lubią kontaktu ze słońcem. Takie okazy jak kwarce, opale, rubiny, ametysty czy agaty przechowuj więc z dala od światła, najlepiej w szczelnym zamknięciu.

Awatar użytkownika
NUBE JEWELS
Posty: 66
Rejestracja: 29 mar 2022, o 16:05

Re: JAK DBAĆ O BIŻUTERIĘ Z KAMIENIAMI SZLACHETNYMI?

Post autor: NUBE JEWELS » 31 mar 2022, o 14:08

Jak zadbać o naturalne kamienie?

Biżuterię z naturalnymi kamieniami należy traktować ze szczególną uwagą. Minerały i kamienie szlachetne to naturalne twory, które są podatne na czynniki zewnętrzne. Odpowiednie przechowywanie może okazać się kluczem do zachowania pięknego blasku biżuterii z kamieniami. Więcej informacji na temat poprawnego przechowywania biżuterii znajdziesz swoj wyglad.

Pielęgnację biżuterii srebrnej z dodatkiem Amazonitu można wykonać w domu polerując kamień i jego powierzchnię wilgotną ściereczką. By usunąć resztki ewentualnych zabrudzeń spłucz biżuterię pod bieżącą, letnią wodą. Po całej czynności upewnij się że biżuteria jest dokładnie osuszona. Więcej informacji jak czyścić biżuterię srebrną znajdziesz domowe sposoby pielegnacji.

Biżuteria srebrna próby 925

Na wstępie warto zaznaczyć, że biżuteria srebrna to metal szlachetny, niezwykle delikatny i miękki dlatego warto ściągać ją przy wszystkich pracach domowych, dzięki temu łatwo zapobiegniesz wszelkim uszkodzeniom mechanicznym (wklęśnięcia lub zarysowania) i chemicznym (pęknięcia lutów pod wpływem środków chemicznych).

1. Czysta woda o temperaturze pokojowej, płyn do naczyń i miękka szczoteczka do zębów. Przy użyciu niewielkiej ilości płynu do naczyń i miękkiej szczoteczki jesteś w stanie zmyć ze swojej biżuterii kremy, tłusty osad, pot, które nagromadziły się w małych szczelinach i formach podczas użytkowania.

2. Ocet, soda oczyszczona, cytryna, miękka ściereczka. Wymieszaj małą ilość octu z sodą oczyszczoną lub sokiem z cytryny, namocz w niej miękką ściereczkę i delikatnie przecieraj biżuterię dokładnie czyszcząc każdy zakamarek.

3. Pasta do zębów ze składnikami wybielającymi i szczoteczka o miękkim włosiu. Nałóż na szczoteczkę niewielką ilość pasty i okrągłymi ruchami szczotkuj biżuterię omijając cyrkonie i kamienie szlachetne. Spłucz biżuterię letnią wodą.

4. Kwaśne mleko. Zanurz srebrną biżuterię w miseczce z kwaśnym mlekiem na ok. 20 minut. Spłucz letnią wodą i osusz biżuterię. Ta metoda sprawdza się, kiedy biżuteria czernieje lub pojawiają się na niej przebarwienia.

5. Mieszanina soli i sody oczyszczonej w gorącej wodzie. Idealna mieszanka do czyszczenia gładkich powierzchni srebrnej biżuterii, wszelkiego rodzaju łańcuszków i bransoletek.

6. Terpentyna i miękka bawełniana ściereczka. Nanieś na ściereczkę kilka kropel terpentyny bezzapachowej i poleruj biżuterię do momentu uzyskania idealnego błysku. Po zakończeniu, spłucz warstwę terpentyny wodą i starannie osusz biżuterię.

7. Sok z cytryny. Wyciśnij sok z cytryny i dzięki miękkiej szmatce wcieraj i poleruj biżuterię płynem. Kwas usuwa ciemny nalot na srebrnej biżuterii.

Kuferek na biżuterię czy stojak? Co sprawdzi się lepiej?

Kuferek, szkatułka, ceramiczny talerzyk lub może stojak? By móc długo cieszyć się atrakcyjnym wyglądem biżuterii warto zwrócić uwagę na odpowiednie akcesoria do przechowywania tych małych detali. Wyróżnij poszczególne elementy ze względu na kształt, wielkość, rodzaj materiału. Układaj je w taki sposób by nie rysowały się i nie uszkadzały.

Stojak może okazać się doskonałym rozwiązaniem dla długich, delikatnych łańcuszków lub bransoletek, które narażone są na splątanie.
Kolczyki, pierścionki lub dodatkowe zawieszki o sztywnej formie lepiej przechowywać na płasko, w tym przypadku bardzo dobrze sprawdzają się kuferki i szkatułki.
Ceramiczny talerzyk to pomysł na przechowywanie biżuterii na krótki czas. Ulubione kolczyki, pierścionki czy naszyjniki, które nosisz na codzień i zdejmujesz je tylko w trakcie kąpieli lub na czas snu połóż na ceramiczną, drewnianą tacę na biurku, nocnym stoliku lub komodzie.
Organizer biżuteryjny to coś dla tych z was, które lubią ogólny ład, porządek i estetykę w każdym detalu. Duży kufer biżuteryjny posiadający szufladki, przegródki, kieszonki, poduszki to doskonały pomysł na organizację dużej ilości biżuteryjnych skarbów. Aksamit, który stanowi wnętrze kuferka będzie chronić biżuterię przed zarysowaniami lub niechcianymi odkształceniami. Duża ilość haczyków i schowków zapobiega stykaniu i plątaniu się biżuterii.
Pudełeczko z aksamitną gąbką to alternatywna forma dla pięknych akcesoriów na przechowywanie biżuterii, jednak spełnia swoje zadanie i z pewnością każda z nas je posiada. Nie wyrzucaj markowych pudełeczek po zakupionej biżuterii, jeżeli nie posiadasz innych dedykowanych kuferków. Aksamitna gąbka, która posiada kilka wcięć stanowi bardzo dobre miejsce do przechowania kilku par kolczyków lub pierścionków. Ekonomiczna wersja to pomysł, który sprawdza się w każdej sytuacji.

ODPOWIEDZ