Powrót do pracy po macierzyńskim

Wszystko o pracy i karierach w branży biżuteria: produkcja, dostawcy kamieni/srebra/złota, sprzedawcy, wsparcie IT, marketing.
Awatar użytkownika
Ramlaś

Powrót do pracy po macierzyńskim

Post autor: Ramlaś » 15 mar 2021, o 09:35

Jak oceniacie możliwośc powrodu do pracy po macierzyńskim?

Powrót do pracy po macierzyńskim

Sklep z biżuterią srebrną oraz pamiątkami: https://www.forum-bizuteria.com/viewtopic.php?f=13&t=1001
biżuteria srebrna
pamiątki srebrne
AnKa Biżuteria
 

Awatar użytkownika
Rrrrk

Re: Powrót do pracy po macierzyńskim

Post autor: Rrrrk » 15 mar 2021, o 10:25

Nie pomaga system. Znaleźć pracę w godzinach otwarcia państwowego przedszkola graniczy z cudem. Prywatne lub niania pożera pensje. A każde zwolnienie by zająć się dzieckiem dla większości pracodawców to koszmar.

Urlop macierzyński – co warto o nim wiedzieć?
Każda przyszła mama chciałaby mieć czas, który mogłaby poświęcić na nacieszenie się i opiekę nad nowo narodzonym maluszkiem. Dlatego problematyka urlopu macierzyńskiego jest dla kobiet niezwykle istotną kwestią. Co więcej, również świeżo upieczeni ojcowie mogą liczyć na czas wolny od pracy zawodowej, który mogą poświęcić swojemu dziecku. Warto dowiedzieć się, na jakich zasadach przyznawany jest urlop, ile trwa i jaka jest wysokość świadczeń.

Ile trwa urlop macierzyński?
Długość urlopu zależy od liczby wydanych na świat podczas jednego porodu dzieci. Jego wymiar waha się od 20 do nawet 39 tygodni. Należy pamiętać, że 14 pierwszych tygodni są dla matki obowiązkowe i nie można z nich zrezygnować. Po tym okresie kobieta może jednak wrócić do pracy - musi oczywiście co najmniej tydzień przed planowanym powrotem zawiadomić o tym swojego przełożonego. Dalszą część niewykorzystanego urlopu kobieta może przekazać ojcu dziecka, pod warunkiem, iż posiada on status pracownika oraz ubezpieczenie.

Urlop rodzicielski i wychowawczy - czym one są?
Wiele osób myli pojęcie urlopu rodzicielskiego z macierzyńskim. Należy wyraźnie zaznaczyć, iż urlop rodzicielski jest zupełnie czymś innym. Po wykorzystaniu macierzyńskiego rodzice dziecka mogą wnioskować o przyznanie dodatkowych 32 tygodni (lub 34 w przypadku ciąży mnogiej) celem dalszej opieki nad noworodkiem. Wymiar 32-34 tygodni przysługuje obydwojgu rodzicom łącznie. W sytuacji, kiedy korzystają z urlopu jednocześnie, trwa on dwa razy krócej. O urlop rodzicielski wnioskuje się u pracodawcy nie później, niż 21 dni przed jego rozpoczęciem.

Jak uzyskać urlop macierzyński?
Przerwa w pracy związana z macierzyństwem przysługuje kobiecie z automatu. Należy jednak odpowiednio wcześnie poinformować o porodzie pracodawcę, zwłaszcza w sytuacji, kiedy chce ona starać się o możliwość wykorzystania części przerwy przed planowanym rozwiązaniem. Również ojciec dziecka, chcąc skorzystać z części urlopu, powinien odpowiednio wcześnie złożyć pisemny wniosek u swojego przełożonego.

Świadczenia na urlopie
Część osób pewnie zastanawia się, jakie świadczenia przysługują podczas przerwy na czas zajmowania się nowo narodzonym dzieckiem. Wysokość zasiłku zależy przede wszystkim od pensji rodzica oraz od terminu, w którym został złożony wniosek o urlop. W przypadku chęci wykorzystania obydwu rodzajów urlopu - rodzicielskiego i macierzyńskiego - wysokość zasiłku wynosi 80% podstawy. Jest tak w przypadku, kiedy wniosek o urlopy zostanie złożony w ciągu 21 dni od porodu. Jeśli wniosek wpłynie po upływie 21 dni, rodzic otrzymuje 100% wynagrodzenia przez macierzyński oraz 6 tygodni rodzicielskiego. Później zaś, do końca urlopu, wysokość świadczeń wynosi 60% wynagrodzenia.
Załączniki
matka-na-urlopie-960x576[1].jpg

ODPOWIEDZ