próby metali szlachetnych

Tutaj znajdziecie rady jak dobierać biżuterię
W polowaniu na prezent – na przykład co podarować w Dzień Kobiet czy walentynki?
W tym roku mrozy zmusiły wszystkich do niezwykłego zaopatrzenia się we wszelkiego rodzaju ciepłe swetry, pulowery, płaszcze i szaliki. Koncerny produkujące ciepłe stroje dorobiły się niesamowitej fortuny, na klientach tak bardzo pragnących uciec przed okropnym mrozem. Ulice każdego dnia przemierzały tłumy zakapturzonych mieszkańców dzielnie starających się dotrzeć do miejsc swojej pracy poprzez zawieruchy i śnieg.

A przecież wiosna już tuż tuż. W odstawkę pójdą kozaki, a panie w końcu będą mogły pochwalić się czymś więcej niż warstwą trzech swetrów. Wraz z nadejściem marca śnieg topnieje w oczach i zaczynają kwitnąć pierwsze pierwiosnki czekające na swoją kolej zamieszkania w którymś z pięknych, kryształowych wazonów. Okazji wszak jest wiele, a najważniejsza już na początku tego wiosennego miesiąca, kiedy to obchodzony jest Dzień Kobiet.

Panowie zachodzą w głowę nad najwspanialszymi prezentami dla swoich dam serca, a przecież każdy wie, że najlepszym przyjacielem kobiety są diamenty, w wersji dla mniej zamożnych mogą być również perły, ewentualnie inna stylowa biżuteria – przykładowo korale. Z takim ekwipunkiem każdy pan może liczyć na ciepłe przyjęcie, a tym samym i na stopienie ostatnich tej zimy lodów.

Niedługo już przyjdzie nam zrzucić okropne i ciężkie płaszcze, a z całą pewnością miło będzie to zrobić w ciepłej atmosferze pierwszych wiosennych dni przyprawionych delikatnym blaskiem luksusu, którego przyda nam elegancka biżuteria.
Awatar użytkownika
Srebrna-Biżuteria
Posty: 30040
Rejestracja: 9 sie 2011, o 21:44

próby metali szlachetnych

Post autor: Srebrna-Biżuteria » 3 gru 2019, o 09:54

Pytam o próby metali szlachetnych - kto zna?

próby metali szlachetnych

Sklep z biżuterią srebrną oraz pamiątkami: https://www.forum-bizuteria.com/viewtopic.php?f=13&t=1001
biżuteria srebrna
pamiątki srebrne
AnKa Biżuteria
 

Awatar użytkownika
Martusia
Posty: 456
Rejestracja: 10 lis 2020, o 20:35

Re: próby metali szlachetnych

Post autor: Martusia » 14 sty 2022, o 09:58

Próby metali szlachetnych są dla nas gwarancją, że produkt jest autentyczny, ale świadczą nie tylko o tym. Wskazują też, ile metalu szlachetnego znajduje się w stopie, z którego został wykonany na przykład dany element biżuterii. Kolczyków, pierścionków, bransoletek i innych ozdób nie wykonuje się bowiem z czystego złota czy srebra. Są one tworzone z mieszanki różnych metali, a te mniej szlachetne mają przykładowo pomóc w uzyskaniu odpowiedniej twardości wyrobu. Jak czytać próby metali szlachetnych i które z nich są najlepsze?

Jakie są próby złota?
Na rynku jest kilka prób złota, z których nie wszystkie są popularne. Najcenniejsze jest złoto próby 999, które zawiera 99,9% złota w stopie. Z takiego materiału nie wykonuje się biżuterii, gdyż mieszanka z tak dużą zawartością tego pierwiastka jest na to po prostu zbyt miękka i szybko uległaby zarysowaniu lub odkształceniu. Wykorzystuje się ją głównie do produkcji sztabek złota, które mają przeznaczenie wyłącznie inwestycyjne - jest to tzw. złoto 24-karatowe. Kolejne próby to odpowiednio 960 - 96% złota, 750 - 75,0% złota, 585 - 58,5% złota, 500 - 50,0% złota, 375 - 37,5% złota, 333 - 33,3% złota. W jubilerstwie najbardziej popularne są dwie próby - 585 i 333. Ze złota o tej wyższej próbie wykonuje się z reguły biżuterię, która ma stanowić pamiątkę na całe życie - jak obrączki, pierścionki zaręczynowe czy upominki na specjalne okazje.

Dostępne próby srebra
Podobnie wygląda przeliczanie ilości czystego srebra w stopie. Najwięcej tego pierwiastka znajduje się w mieszance próby 999 - zawiera ona 99,9% czystego srebra. Ta nie jest jednak wykorzystywana w jubilerstwie ze względu na dużą miękkość. Najpopularniejsza przy wyrobach ozdób z tego kruszcu jest próba 925, która ma 92,5% czystego srebra. Oprócz tego wyróżniamy jeszcze próby 875, 830 i 800, w których ilość srebra oblicza się analogicznie jak w przypadku prób złota.

Czy są elementy biżuterii o innych próbach?
Tak. Ma to związek z tym, że obecne oznaczenia obowiązują dopiero od 1986 roku, dlatego w przypadku starszej biżuterii, na przykład przekazywanej w rodzinie z pokolenia na pokolenie, można zauważyć oznaczenia niepasujące do obecnych standardów. Nie jest to oznaka, że ozdoba jest nieautentyczna, ale po prostu świadczy o jej wieku.

ODPOWIEDZ