Ochrona danych osobowych w branży biżuteria i moda

Informacje o targach biżuterii, imprezach w Polsce, innych krajach UE oraz na świecie. Ważne wydarzenia, decyzje, przepisy dla przedsiębiorców. Źródło kontaktów.
Awatar użytkownika
Karolina
Posty: 118
Rejestracja: 27 sie 2010, o 11:29

Ochrona danych osobowych w branży biżuteria i moda

Post autor: Karolina » 21 lip 2014, o 11:44

Jak to jest w praktyce z rejestracją danych osobowych w firmach z branży mody i biżuterii? Czy każda firma handlująca w internecie musi zgłosić bazę do GIODO?

Jakie są ewentualne kary za brak zgłoszenia do GIODO i kto oraz jak to weryfikuje?

Ochrona danych osobowych w branży biżuteria i moda

Sklep z biżuterią srebrną oraz pamiątkami: https://www.forum-bizuteria.com/viewtopic.php?f=13&t=1001
biżuteria srebrna
pamiątki srebrne
AnKa Biżuteria
 

Awatar użytkownika
ForumMaster
Administrator
Posty: 566
Rejestracja: 31 gru 2009, o 10:02

Re: Ochrona danych osobowych w branży biżuteria i moda

Post autor: ForumMaster » 21 lip 2014, o 22:56

Każdy sklep internetowy powinien mieć zgłoszoną bazę do GIODO i mało tego powinien zgłosić tych baz co najmniej 3:
1) bazę służącą do realizacji zamówienia,
2) bazę marketingową,
3) bazę służącą do rozpatrywania reklamacji.

Więcej na stronie GIODO.

Pomagamy zgłaszać bazy do GIODO oraz tworzyć wymaganą dokumentację wymaganą do poprawnego przetwarzania danych osobowych zgodnie z regułami ustalonymi przez GIODO.

kontakt: 66 77 800 26 lub www.intercomax.com
www.Forum-Bizuteria.com Jedyne profesjonalne Forum o Biżuterii :). Zapraszamy do dyskusji!

Awatar użytkownika
JaroslawLec
Posty: 13
Rejestracja: 19 lip 2014, o 18:24
Kontakt:

Re: Ochrona danych osobowych w branży biżuteria i moda

Post autor: JaroslawLec » 22 lip 2014, o 13:22

To ja może podejdę do tematu z innej strony. Odpowiem na pytanie "Kto jest zwolniony z obowiązku rejestracji bazy do GIODO?"

Zgodnie z artykułem: http://giodo.gov.pl/530/id_art/2659/ ZWOLNIENIA Z OBOWIĄZKU REJESTRACJI obowiązuje gdy dane osobowe przetwarzane są wyłącznie w celu wystawienia faktury, rachunku lub prowadzenia sprawozdawczości finansowej.

Awatar użytkownika
JaroslawLec
Posty: 13
Rejestracja: 19 lip 2014, o 18:24
Kontakt:

Re: Ochrona danych osobowych w branży biżuteria i moda

Post autor: JaroslawLec » 22 lip 2014, o 13:49

Ustawa tak precyzuje co to są dane osobowe:
"Art. 6. 1. W rozumieniu ustawy za dane osobowe uważa się wszelkie informacje dotyczące zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osoby fizycznej.
2. Osobą możliwą do zidentyfikowania jest osoba, której tożsamość można określić bezpośrednio lub pośrednio, w szczególności przez powołanie się na numer identyfikacyjny albo jeden lub kilka specyficznych czynników określających jej cechy fizyczne, fizjologiczne, umysłowe, ekonomiczne, kulturowe lub społeczne.
3. Informacji nie uważa się za umożliwiającą określenie tożsamości osoby, jeżeli wymagałoby to nadmiernych kosztów, czasu lub działań."


Jeśli spełnione są warunki opisane powyżej to trzeba zgłosić bazę do GIODO, a instrukcję jak to zrobić znajdziecie w artykule "JAK ZAREJESTROWAĆ ZBIÓR DANYCH OSOBOWYCH" dostępnym pod adresem http://giodo.gov.pl/530/id_art/2688/

Dodatkowo artykuł na stronie GIODO http://www.giodo.gov.pl/330/id_art/3489/j/pl/ jasno mówi, że "Baza klientów sklepu internetowego stanowi zbiór danych w rozumieniu ustawy o ochronie danych osobowych, który powinien zostać zgłoszony do rejestracji Generalnemu Inspektorowi Ochrony Danych Osobowych." , czyli każdy sklep interentowy z biżuterią czy modą powinien dokonać takiej rejestracji, bo "Sklep internetowy z racji charakterystyki prowadzonej działalności musi zbierać dane klientów. Posiadanie bazy informacji o osobach fizycznych musi zostać zgłoszone do GIODO."

Zgłoszenie do GIODO faktu przetwarzania danych osobowych to dopiero początek drogi, bo sprzedawca internetowy (czy to osoba fizyczna czy prawna) musi wdrożyć odpowiednią politykę prywatności informującą o tym jakie dane są zbierane i po co oraz w jaki sposób te dane są przechowywane, zabezpieczone. Zgodnie z przepisami na witrynie sklepu internetowego musi być widoczny komunikat o wykorzystywaniu plików cookies (tam oczywiście gdzie one są używane) a może to sprawdzić oprócz GIODO również Urząd Kontroli Elektronicznej.

Zatem zgodnie z powyższym warto zgłosić bazę danych osobowych do GIODO i wdrożyć wewnętrzne polityki oraz odpowiednie te dane zabezpieczyć i przetwarzać.

Awatar użytkownika
Karolina
Posty: 118
Rejestracja: 27 sie 2010, o 11:29

Re: Ochrona danych osobowych w branży biżuteria i moda

Post autor: Karolina » 22 lip 2014, o 13:58

A znacie zaufaną firmę z branży biżuterii która zna się na specyfice naszej pracy i profesjonalnie zgłosi bazę danych osobowych do GIODO i pomoże wdrożyć politykę bezpieczeństwa, sprawdzić bezpieczeństwo systemów informatycznych?

Awatar użytkownika
rOBCIO

Re: Ochrona danych osobowych w branży biżuteria i moda

Post autor: rOBCIO » 15 gru 2015, o 21:38

Dostałem taką informację od jednego z klientów:
"Z chwilą realizacji zamówienia wycofuję zgodę na wykorzystanie danych osobowych dla celów marketingowych WYMUSZONĄ podczas rejestracji. jest napisane, że zgoda jest dobrowolna, ale bez niej nie można dokonać zakupu. Co na to GIODO? "
Myślę, że można to podsumować jednym zdaniem: tak, zgoda na przetwarzanie danych osobowych jest wymagane przy zakupie, bo jak wysłać zamówienie klientowi czyli przetworzyć jego dane wypisując list przewozowy czy paczkę bez zgody na to? Przy okazji osoba, która cofa zgodę na przetwarzanie danych osobowych traci automatycznie gwarancję i nie będzie mogła zgłosić reklamacji bo sklep nie otrzymał zgody na przetwarzanie danych.

ODPOWIEDZ