Biżuteria Srebrna SREBRO po kulminacji…

Informacje o targach biżuterii, imprezach w Polsce, innych krajach UE oraz na świecie. Ważne wydarzenia, decyzje, przepisy dla przedsiębiorców. Źródło kontaktów.
Awatar użytkownika
ForumMaster
Administrator
Posty: 566
Rejestracja: 31 gru 2009, o 10:02

Biżuteria Srebrna SREBRO po kulminacji…

Post autor: ForumMaster » 28 cze 2015, o 16:22

Legnicki Festiwal SREBRO, który liczy już 36 lat zakończył się 7 czerwca 2015 r. Zaprezentował ponad 1500 obiektów awangardowej biżuterii z różnych stron świata skupionych w 9 przestrzeniach wystawienniczych w środku miasta. Kulminacja tegorocznego Festiwalu, który przebiegał pod hasłem GRANICE, przypadła na dni 15-16 maja i tradycyjnie przyciągnęła wielu gości z kraju i zagranicy – artystów, ludzi branży i fanów awangardowej biżuterii. W „srebrny” weekend odbyły się 24 wernisaże wystaw oraz pozostałe wydarzenia, wśród których warto wspomnieć sesję popularnonaukową „Granice sztuki globalnej” od 16 lat nieprzerwanie towarzyszącą festiwalowi, projekcje z cyklu „Silver Screen”, koncert jazzowy krakowskiego trio: Groborz-Mazur-Lisiecki czy rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego pt. GRANICE. W mieście festiwal zwiastowały happeningi i akcje plastyczne. Za ich sprawą spoczywający na płycie rynku kamienny ring zyskał „diament”, a pomiędzy miejscami wystawienniczymi oznaczonymi słupami granicznymi wytyczono trasę zwiedzania z biało-czerwonej taśmy.
IMG_6522_1.JPG
Festival Srebro Legnica Organizatorzy
Podczas tłumnych otwarć wystaw awangardowej biżuterii obecni byli autorzy wystaw z Polski, Włoch, Hiszpanii, Holandii, Szwajcarii, Niemiec, Szwecji, Litwy, a także Argentyny i Korei Południowej. Podczas najważniejszej ceremonii – rozstrzygnięcia 24. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej GRANICE rozdano nagrody warte łącznie ponad 40 tys. zł, w tym także 4,5 kg granulatu srebra ufundowanego przez KGHM. Tegoroczne hasło GRANICE przyciągnęło rekordową liczbę artystów (337 projektantów z 42 krajów). Do Legnicy trafiły prace wykonane z różnorodnych materiałów, zarówno tych tradycyjnie używanych w biżuterii (metale i kamienie szlachetne), jak i nietypowych, sztucznych i naturalnych (np. plastik, drewno, szkło, tkanina, kości zwierzęce). Grand Prix trafiła w ręce polskich projektantów: Bogumiły i Andrzeja Adamskich oraz Jarosława Westermarka (ex aequo). Ceremonia wręczania nagród wzbudziła wiele emocji, bo do jej czasu nazwiska zwycięzców były tajne. Zakwalifikowane prace można było oglądać na wystawie głównej, a pozostałe w Holowni, gdzie trafia większość prac nadesłanych na MKSZ.
Obraz 1575_1.JPG
Galeria Srebro
Obraz 1251_1.JPG
Srebro Festiwal
Obraz 1163_1.JPG
Silver Legnica
Obraz 1085_1.JPG
Projektanci w Legnicy
Obraz 785_1.JPG
Legnica Srebro
Obraz 705_1.JPG
Srebro
Poza Konkursem warto wspomnieć inne indywidualne i zbiorowe wystawy projektantów z Europy i Azji, pokazywane w ramach tegorocznego SREBRA. Gościem specjalnym tej edycji Festiwalu był wybitny holenderski złotnik Ruudt Peters z ekspozycją zatytułowaną „Dusza”. W ramach Sylwetek Twórców zaprezentowano również: Mię Kwon oraz Eunmi Chun (Korea Pd.), Elisabettę Duprè (Włochy), a także Ewę Effenberg, Martę Hryc i Annę Król. Aż w trzech międzynarodowych wystawach w roli głównej wystąpił bursztyn: Amber Chamber, Amberiff Design Award Mimesis oraz Gdańsk Baltic Amber Biennale. Czwarta ekspozycja prezentowała „południowe klimaty” czternastu artystów argentyńskich (Sur o no sur), piąta – artystów z trzech pokoleń związanych z Wyższą Szkołą Sztuki w Pforzheim: Andiego Guta, jego profesora Rüdigera Lorenzena oraz studentek: Friedy Dörfer i Katrin Feulner, a szósta najlepszych młodych projektantów biżuterii wybranych w kolejnej edycji Preziosa Young (Deok Sang Han, Daniela Hedman, Soyeon Lee, Tihi Kutchamuch, Jie Sun). W ramach Debiutów zaprezentowano Annę Marię Łęcicką i Karolinę Szymanowską, a w cyklu Srebrne Szkoły Wydział Wzornictwa Hochschule Wismar (Niemcy) oraz Wydział Metaloplastyki i Biżuterii Wileńskiej Akademii Sztuk w Telszach (Litwa). Nie można pominąć polskiej odsłony Festiwalu w postaci wystaw jubileuszowych retrospektywnie ilustrujących dzieje rodzimej sceny autorskiej od lat. 60. i całej polskiej biżuterii współczesnej: 25 na 25. Biżuteria czasu wolności (przygotowanej z okazji 25-lecia reform ustrojowych w Polsce) i XXV STFZ (zorganizowanej dla uczczenia 25-lecia STFZ) oraz wystawy Polskie Grupy Złotnicze. Niewątpliwie najoryginalniej zaaranżowaną, wstrząsającą i wzruszającą, absorbującą oprócz wzroku zmysły węchu, słuchu i dotyku, była ekspozycja „Z Jedwabnego My…”, inspirowana znaną książką A. Bikont.
Obraz 127_1.JPG
Srebro Galeria
IMG_6781_2.JPG
IMG_6781_2.JPG
IMG_6714_1.JPG
IMG_6559_1.JPG
Z innych uroczystych momentów warto wspomnieć przekazanie figurki pozłacanego Davida w uznaniu zasług Galerii Sztuki, którego podczas sesji naukowej wręczył Dyrektorowi Galerii Tasso Mattar, zasłużony artysta złotnik i autor statuetki, która od 30 lat honoruje osoby i instytucje działające na rzecz promocji współczesnej biżuterii. Niespodzianką był też tort urodzinowy, który na wernisażu wystawy podsumowującej 25-lecie Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych trafił do rąk licznie zgromadzonych Twórców czy dyplomy honorowe za organizację i udział w wystawie „Z Jedwabnego My…” wręczone przez STFZ jej kilkudziesięciu uczestnikom oraz inicjatorowi – Piotrowi Rybaczkowi z barcelońskiej Galerii La Basilica.
IMG_6348.jpg
IMG_6310.jpg
IMG_6257.jpg
IMG_5982_1.JPG
IMG_5733_1.JPG
IMG_5728_1.JPG
IMG_5725_1.JPG
IMG_5685_1.JPG
IMG_5438_1.JPG
IMG_5400_1.JPG
IMG_5343_1.JPG
IMG_5117_1.JPG
IMG_4713_1.JPG
Laureaci 24. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej GRANICE

Nagrody w kompetencji jury:

Bogumiła i Andrzej Adamscy - Polska
Jarosław Westermark - Polska
ex aequo
I Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego + 1 kg srebra

Alexander Blank - Niemcy
Mireia Calaf Mensa - Hiszpania
ex aequo
II Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego oraz III Nagroda Prezydenta Miasta Legnicy
+ 0,5 kg srebra

Jing Yang - Chiny
Nagroda Galerii Sztuki w Legnicy – wystawa indywidualna z katalogiem

Katja Köditz - Niemcy
Nagroda Specjalna Organizatorów za twórczą odwagę i bezkompromisowość, nowatorstwo lub dowcip wypowiedzi twórczej „Srebrna Ostroga” + 1 kg srebra

Nagrody poza kompetencją jury:

Taehee In - Korea Południowa
Nagroda Targów Inhorgenta Munich – stoisko na targach Inhorgenta Munich 2016

Mariusz Gliwiński - Polska
Nagroda Polskiej Biżuterii – stoisko na targach Jubinale 2016 i reklama w katalogu PB

Ludmila Šikolová - Czechy
Wyróżnienie Honorowe Dyrektora Galerii Sztuki w Legnicy - 0,5 kg srebra

Esther Ortiz-Villajos González - Hiszpania
Nagroda rzeczowa firmy HEFRA

Sara Gackowska - Polska
Wyróżnienie Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych – statuetka

źródło: Wpis gościnny z Galerii Srebra w Legnicy od Pani Justyny z działu promocji i mediów.
Załączniki
Westermark.jpg
Srebro Nagrodzeni
Taehee In.jpg
Biżuteria Srebrna Projektanci
Sikolova.jpg
Projektant biżuterii srebrnej
Mensa.jpg
biżuteria
Katja Koditz.jpg
srebro nagrodzeni
Jing.jpg
galeria srebra
Gonzales.jpg
Silver awards
Gliwiński.jpg
projektant srebro
Gackowska.jpg
srebro nagrodzeni
Blank.jpg
festiwal srebra nagrodzony
B.A.Adamscy (2).jpg
projektant Srebro

Biżuteria Srebrna SREBRO po kulminacji…

Sklep z biżuterią srebrną oraz pamiątkami: https://www.forum-bizuteria.com/viewtopic.php?f=13&t=1001
biżuteria srebrna
pamiątki srebrne
AnKa Biżuteria
 

Awatar użytkownika
Projektant Srebro

Re: Biżuteria Srebrna SREBRO po kulminacji…

Post autor: Projektant Srebro » 28 cze 2015, o 18:23

Czyli Legnica stała się stolicą trendów Srebra podobnie jak Monachium, Schmuckiem, barcelońską Joyą. Super! Mamy przecież KGHM dotarczającego Srebro na cały świat, a do tego utalentowanych projektantów. Zgodzicie się ze mną?

ODPOWIEDZ