Złoto Archimedes oraz Eureka

Jaka to modna biżuteria, gdzie kupować, co nosić. Wszystko o biżuterii dla kobiet.
Awatar użytkownika
Piotr

Złoto Archimedes oraz Eureka

Post autor: Piotr » 18 wrz 2015, o 14:42

Złoto od zawsze było bardzo wartościowym kruszcem i tak jak dziś cena złota na giełdzie różni się od realnej ceny złota w życiu codziennym tak samo było sporo niepweności w dawnych czasach.
To do Archimedesa zwrócił się Hieron II aby sprawdził, czy korona wykonana przez złotnika jest złota. Archimedes długo szukał sposobu jak to zrobić aż któregoś razu wchodząc do wanny wylała mu się woda, co spowodowało, że krzyknął słynne słowo "Eureka" i wykorzystując swoją obserwację włożył złotą koronę do wody i zbadał w ten sposób o ile podniósł się poziom wody i obliczył jaka była objętość złota.
Archimedes dostał od króla taką samą wagę złota ile ważyła korona i zamurzył ją w wodzie, następnie zrobił to samo ze złotą koroną i okazało się że korona złota wyparła więcej wody co dało podstawę do stwierdzenia, że korona nie została wykonana z litego złota.

Pozostaje też duża wątpliwość, czy był to efekt zmieszania złota z innym metalem, czy faktem, że w koronie były puste miejsca niewypełnione złotem. Tak czy inaczej zawsze nie jesteśmy i nie jesteśmy pewni ile złoto jest warte.

Złoto Archimedes oraz Eureka

Sklep z biżuterią srebrną oraz pamiątkami: https://www.forum-bizuteria.com/viewtopic.php?f=13&t=1001
biżuteria srebrna
pamiątki srebrne
AnKa Biżuteria
 

Awatar użytkownika
Łukasz

Re: Złoto Archimedes oraz Eureka

Post autor: Łukasz » 18 wrz 2015, o 14:46

pełna historia o złotej koronie jest dostępna tu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_Archimedesa

Awatar użytkownika
Zbyszek z WarszAwy

Re: Złoto Archimedes oraz Eureka

Post autor: Zbyszek z WarszAwy » 26 paź 2015, o 18:17

Ciekawa historią z tym złotem. Dziś przydałoby się użyć tej prostej metody aby sprawdzić czy złota biżuteria jest faktycznie złota. Przykładowo Apart sprzedaje niby złotą biżuterię a faktycznie nie trzymają próby wymaganej przez urząd probierczy a zgłoszone reklamacje rozpatrują bardzo długo i rozpatrują negatywnie. To wszystko dlatego, że celem jedynym tych dużych sieci jubilerskich jest zysk i masowa sprzedaż. Muszą też mieć na opłacenie reklam telewizyjnych.

ODPOWIEDZ