Informatyka - sprawdzone rozwiązania w branży Biżuteria

Wszystko o pracy i karierach w branży biżuteria: produkcja, dostawcy kamieni/srebra/złota, sprzedawcy, wsparcie IT, marketing.
Awatar użytkownika
ForumMaster
Administrator
Posty: 530
Rejestracja: 31 gru 2009, o 10:02

Informatyka - sprawdzone rozwiązania w branży Biżuteria

Post autor: ForumMaster » 8 wrz 2011, o 11:47

Każdy prowadzący lub rozpoczynający dowolny biznes związany z biżuterią potrzebuje rozwiązań informatycznych: zaczynając od komputera, laptopa, tablet'a, smartfon'a przez serwery gdzie są przechowywane dane po kompleksowe programy wspomagające sprzedaż w sklepie, internecie i programy umożliwiające przygotowanie deklaracji do ZUS, Urzędu Skarbowego, raportów sprzedażowych, prowadzić kadry, płace, magazyn...

Jakie oprogramowanie jest najlepsze na sklep z biżuterią w internecie? os-commerce, Quick-Cart, Magento, czy inne?
Gdzie bezpiecznie hostować (gdzie ma być zainstalowane nasze oprogramowanie, gdzie mają być nasze dane) rozwiązania? Home.pl, czy może rozwiązania personalizowane?
Jaka firma potrzebuje rozwiązania klasy ERP? SAP? Co to takiego ERP?
Czy istnieje jedna oferta/rozwiązanie na wszystkie zagadnienia związane z informatyką w firmie?

Informatyka - sprawdzone rozwiązania w branży Biżuteria

Sklep z biżuterią srebrną oraz pamiątkami: https://www.forum-bizuteria.com/viewtopic.php?f=13&t=1001
biżuteria srebrna
pamiątki srebrne
AnKa Biżuteria
 

Awatar użytkownika
AnKa-Bizuteria-Sklep
Posty: 14
Rejestracja: 18 lis 2011, o 15:57

Re: Informatyka - sprawdzone rozwiązania w branży Biżuteria

Post autor: AnKa-Bizuteria-Sklep » 18 lis 2011, o 18:28

Są pewne ograniczenia związane z maksymalną liczbą produktów jakie można wstawić do sklepu. Każde rozwiązanie ma swoje + i -, ale najważniejsza jest bardzo dobra - optymalna konfiguracja danego oprogramowania i dostępność informacji / wsparcia w przypadku problemów. :idea:
www.AnKa-Bizuteria-Sklep.pl - Sklep z biżuterią srebrną oraz ręcznie robioną

Awatar użytkownika
Srebrna-Biżuteria
Posty: 33
Rejestracja: 9 sie 2011, o 21:44

Re: Informatyka - sprawdzone rozwiązania w branży Biżuteria

Post autor: Srebrna-Biżuteria » 11 lip 2012, o 21:23

Jak zatem zbudować sklep internetowy? Jakiego skryptu czy oprogramowania użyć: darmowego Magento, Prestashop, czy QuickCart a może kupić rozwiązanie szyte na miarę "od zera"? Doradźcie proszę.

Awatar użytkownika
ForumMaster
Administrator
Posty: 530
Rejestracja: 31 gru 2009, o 10:02

Re: Informatyka - sprawdzone rozwiązania w branży Biżuteria

Post autor: ForumMaster » 11 lip 2012, o 22:07

ok, postaram się dokonać profesjonalnego porównania dostępnych dziś na rynku systemów sklepowych:
Magento: http://www.753.pl
Prestashop: http://www.Forum-Bizuteria.pl
QuickCart: http://www.intercomax.pl

podsumowanie:
Dla małej liczby produktów najlepszym systemem jest QuickCart - jest prosty, oparty na systemach plików, brak bazy danych mysql powoduje, że mogą pojawić się problemy przy większej liczbie produktów (nigdzie nie ma specyfikacji jaka jest granica, ale kłopoty mogą już pojawić się przy kilkuset produktach). Małą zaletą tego systemu jest dostępna wersja mobilna, która w pewnym stopniu spełnia wymagania klientów z urządzeniami mobilnymi. Sporą zaletą jest szybkość działania i mechanizmy SEO (elementy wspomagające przekazywanie informacji do wyszukiwarek np. google, co powoduje lepsze pozycje w wynikach wyszukiwania). Bardzo dużą zaletą jest sprytnie skonstruowany system składania zamówień, szczególnie wybór sposobu płatności i dostawy w jednym kroku. Prostota sklepu też uważam jest na plus- "keep it simple :)"
strona producenta QuickCart: http://opensolution.org/ (słabo działające forum)

Magento jest najbardziej zaawansowanym produktem, wymaga jednak dedykowanego serwera gdzie będzie hostowana strona. Mankamentem może być mała wydajność systemu przy większej liczbie użytkowników i poważne kłopoty na hostingach współdzielonych, gdzie ograniczeniem najczęściej jest liczba jednoczesnych połączeń do bazy mysql oraz ograniczony czas wykonania skrypty php (takie ograniczenia są i w Polsce w nazwa.pl, home.pl jak i największych światowych dostawców hostinu jak bluehost.com, czy dość dobry niemiecki awardspace.com). Nagrodą dla tych co dobrze zbudowali sklep na Magento jest bogata funkcjonalność sklepu i bardzo duże możliwości integracji z innymi systemami, np. wordpress, paypal w standardzie, integracja z Allegro...
link do Forum/strony wsparcia Magento: http://www.magentocommerce.com/boards/
Magento zostało kupione przez Amazon'a , czyli jest to dobry znak jakości dla tego systemu e-commerce. Podobnie jak Prestashop ma ponad 120 000 produkcyjnych instalacji - choć trudno te dane zweryfikować :).

Prestashop jest ostatnim z trójki wybranych sklepów do porównania. Sprawił sporo problemów przy instalacji - forum polskie jest dość aktywne, ale mało pomocne. Jednak ekspertowi z doświadczeniem zajęło kilka dni. System prezentuje się bardzo dobrze, jednak bez dodatkowych płatnych modułów się nie obejdzie. System za darmo na początku a potem trzeba dopłacić za dodatkowe wymagane funkcjonalności.
linki do dokumentacji prestashop: http://doc.prestashop.com/display/PS14/Managing+Modules
http://doc.prestashop.com/display/PS14/ ... hop+module

Na koniec dodam tylko, że trzeba uważać na mało popularne systemy sklepowe, które oferowane są jako "autorskie", gdzie jedna osoba napisała program i nie ma nigdzie do tego wsparcia. Z należytą uwagą trzeba traktować sklepy oferowane przez home.pl, czy 1&1 gdzie tak naprawdę nie ma dostępu do baz danych i kodu źródłowego - może się okazać, że tych danych nie będziemy mogli wyeksportować i na wieki zostaniemy przypisani do danego dostawcy hostingu.
www.Forum-Bizuteria.com Jedyne profesjonalne Forum o Biżuterii :). Zapraszamy do dyskusji!

Awatar użytkownika
Modelka
Posty: 42
Rejestracja: 30 kwie 2012, o 20:18

Re: Informatyka - sprawdzone rozwiązania w branży Biżuteria

Post autor: Modelka » 12 lip 2012, o 13:11

A są jeszcze inne rozwiązania, np:
1. OpenCart: opencart .com
2. Zend
3. Gekosoft - polski produkt: gekosale pl/
4. sklep oferowany przez firmy hostingowe
5. ....

te się do niczego nie nadają?

Awatar użytkownika
Modena
Posty: 7
Rejestracja: 3 cze 2012, o 21:53

Re: Informatyka - sprawdzone rozwiązania w branży Biżuteria

Post autor: Modena » 19 lip 2012, o 12:30

Z przedstawionych powyżej rozwiązań sklepów internetowych z biżuerią najlepszą ocenę wystawiam stronie http://www.AnKaBizuteria.com . Strona działa płynnie, funkcjonalność jest ok, a co najważniejsze biżuteria się pięknie prezentuje. Presta przebiła Magento pod wieloma względami.
Warto się również zastanowić na rozwiazaniem sklepu http://www.intercomax.pl - swoją prostotą i szybkością działania przebija wszystkie dostępne rozwiązania. QuickCart oznacza prostotę modyfikacji wyglądu stronu, co w przypadku Presty może kosztować bardzo dużo.

Awatar użytkownika
specjalista
Posty: 2
Rejestracja: 20 lip 2012, o 09:13

Re: Informatyka - sprawdzone rozwiązania w branży Biżuteria

Post autor: specjalista » 20 lip 2012, o 09:42

Najlepsze są rozwiązania oparte na SAP, tylko z zastrzeżeniem, że są dobrze skonfugurowane i odpowiadają wymaganiom biznesowym. Posiadanie jednej bazy danych jest bardzo dobre, bo nie musimy przenosić danych/budować interfejsów.
W przypadku sklepu internetowego sugeruję ze względów bezpieczeństwa całkowite odseparowanie od systemów księgowych w firmie - chyba, że dysponujecie sporą gotówką.
Prestashop, Magento i QuickCart to wiodące rozwiązania na świecie w dniu dzisiejszym. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, jeden kosztować będzie więcej, drugi mniej; jeden wymaga specjalistycznej wiedzy IT (informatycznej), inny może być wspierany przez osobę znającą się tylko na HTML; jeden ma rozbudowaną funkcjonalność w standardzie, a inny wymaga płatnych modułów; jeden jest oparty na bazie MySQL, a inny na plikach; jeden udźwignie 20 000 produktów a inny wyłoży się przy 800.... najważniejsze jest dopasowanie systemu do wymagań oraz dobry wygląd - czyli grafika.

ODPOWIEDZ